Inlagd: 2020-09-29
RSK-nr enhet: ST
ESBE Reglering serie CRB210 är en inomhusgivarstyrd reglering bestående av ställdon ansluten med kabel till rumsenhet med timer med dags- och veckoprogram där man kan ställa in olika dags- och dags- och nattemperaturer. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation.
ESBE Reglering serie CRB210 är en inomhusgivarstyrd reglering bestående av ställdon ansluten med kabel till rumsenhet med timer med dags- och veckoprogram där man kan ställa in olika dags- och dags- och nattemperaturer. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation.
| RSK-nummer | 5511874 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12663100 |
| GTIN | 7330193057509 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRB 211 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | inomhusbaserad |
| Utförande | kabel |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crb200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12663100 |
|---|
| GTIN | 7330193057509 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crb200 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 170 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 0,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5511874.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511874.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=azaZDPqfRRo |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5511874.pdf |
| RSK-nummer | 5511874 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12663100 |
| GTIN | 7330193057509 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRB 211 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | inomhusbaserad |
| Utförande | kabel |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crb200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12663100 |
|---|
| GTIN | 7330193057509 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crb200 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 170 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 0,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5511874.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511874.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=azaZDPqfRRo |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5511874.pdf |