Inlagd: 2019-06-19
RSK-nr enhet: ST
ESBE reglering CRC120 är ett kombinerat ställdon och väderkompenserande reglering. CRC120 rekommenderas för användning med ventiler DN65 upp till DN150, och särskilt lämpad för ESBE:s trevägsventiler i F-serien. Regleringen består av tre delar: Styrdon, ställdonsenhet och utomhusgivare med 20 m kabel.
ESBE reglering CRC120 är ett kombinerat ställdon och väderkompenserande reglering. CRC120 rekommenderas för användning med ventiler DN65 upp till DN150, och särskilt lämpad för ESBE:s trevägsventiler i F-serien. Regleringen består av tre delar: Styrdon, ställdonsenhet och utomhusgivare med 20 m kabel.
| RSK-nummer | 5511873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12842500 |
| GTIN | 7330193047777 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRC125 |
| Dimension | - |
| Storlek | 135x96x117 |
| Tryck/Flöde/Temp | 15Nm |
| Effekt/Eldata | 230VAC |
| Funktion | 5-95°C, 15Nm |
| Utförande | väderkompenserande |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | brittiskt utförande på kontakt |
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/regleringar/crc120 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12842500 |
|---|
| GTIN | 7330193047777 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/regleringar/crc120 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Ja |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Vridmoment | 15 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 180 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 96 mm |
| Bredd | 135 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 166 | ||
| Bredd (mm) | 129 | ||
| Höjd (mm) | 186 | ||
| Vikt (kg) | 1,97 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_218_5386402.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_218_5386402.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5372435.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5386402.pdf |
| RSK-nummer | 5511873 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12842500 |
| GTIN | 7330193047777 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRC125 |
| Dimension | - |
| Storlek | 135x96x117 |
| Tryck/Flöde/Temp | 15Nm |
| Effekt/Eldata | 230VAC |
| Funktion | 5-95°C, 15Nm |
| Utförande | väderkompenserande |
|---|---|
| Färg | svart/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | brittiskt utförande på kontakt |
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/regleringar/crc120 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12842500 |
|---|
| GTIN | 7330193047777 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.esbe.eu/se/sv-se/produkter/regleringar/crc120 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Reglering modulerande | Ja |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Vridmoment | 15 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 180 ° |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 96 mm |
| Bredd | 135 mm |
| Djup | 117 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 166 | ||
| Bredd (mm) | 129 | ||
| Höjd (mm) | 186 | ||
| Vikt (kg) | 1,97 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_218_5386402.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_218_5386402.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5372435.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5386402.pdf |