Inlagd: 2025-01-08
RSK-nr enhet: ST
ESBE Reglering CRD200 är en kombinerad väderkompenserande och inomhusbaserad reglering bestående av ställdon trådlöst ansluten till rumsenhet och utomhusgivare med 20m kabel. Med den inbyggda timern, med dags- och veckoprogram, går det att ställa in olika dags- och nattemperaturer. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation. Version CRD227 är utrustad med dubbla temperaturgivare, en för framledningstemperatur och en för returtemperatur. Genom detta kan PWM Pumpstyrning användas för att reglera på temperaturskillnaden och anpassa pumpens hastighet för att nå den inställda temperaturskillnaden.
ESBE Reglering CRD200 är en kombinerad väderkompenserande och inomhusbaserad reglering bestående av ställdon trådlöst ansluten till rumsenhet och utomhusgivare med 20m kabel. Med den inbyggda timern, med dags- och veckoprogram, går det att ställa in olika dags- och nattemperaturer. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation. Version CRD227 är utrustad med dubbla temperaturgivare, en för framledningstemperatur och en för returtemperatur. Genom detta kan PWM Pumpstyrning användas för att reglera på temperaturskillnaden och anpassa pumpens hastighet för att nå den inställda temperaturskillnaden.
| RSK-nummer | 5512019 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12684700 |
| GTIN | 7330193060424 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRD227 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | väder och inomhusbaserad |
| Utförande | trådlös |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | pumpstyrning |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crd200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12684700 |
|---|
| GTIN | 7330193060424 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crd200 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 170 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,18 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5512014.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511874.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=oPrTaNE0mB0 |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |
| RSK-nummer | 5512019 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12684700 |
| GTIN | 7330193060424 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRD227 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | väder och inomhusbaserad |
| Utförande | trådlös |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | pumpstyrning |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crd200 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12684700 |
|---|
| GTIN | 7330193060424 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crd200 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 170 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,18 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5512014.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511874.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=oPrTaNE0mB0 |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |