Inlagd: 2020-09-29
RSK-nr enhet: ST
ESBE reglering CRS200 är ett kombinerat ställdon och reglering avsett speciellt för PWx (dricksvattenstillämpningar). Temperaturen kan ställas in inom området 5–95 ºC med ett användarvänligt joystick- och displaygränssnitt och ska stämma överens med nationella och lokala bestämmelser. En alternativ måltemperatur, för t.ex. legionellaspolning, kan aktiveras av en extern signal. Levereras med framledningsgivare. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation.
ESBE reglering CRS200 är ett kombinerat ställdon och reglering avsett speciellt för PWx (dricksvattenstillämpningar). Temperaturen kan ställas in inom området 5–95 ºC med ett användarvänligt joystick- och displaygränssnitt och ska stämma överens med nationella och lokala bestämmelser. En alternativ måltemperatur, för t.ex. legionellaspolning, kan aktiveras av en extern signal. Levereras med framledningsgivare. Tack vare ESBE smarta mjukvara utgör serien en flexibel plattform med minimal tid för installation.
| RSK-nummer | 5511881 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12727100 |
| GTIN | 7330193057547 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRS 211 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | konstanttemperatur |
| Utförande | kabel |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crs210 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12727100 |
|---|
| GTIN | 7330193057547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crs210 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 110 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 0,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5511881.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511881.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5511879.pdf |
| RSK-nummer | 5511881 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 12727100 |
| GTIN | 7330193057547 |
| Produkt | Reglering |
| Produktnamn | CRS 211 |
| Dimension | - |
| Storlek | 105x88x77 |
| Tryck/Flöde/Temp | 6Nm |
| Effekt/Eldata | 230 VAC |
| Funktion | konstanttemperatur |
| Utförande | kabel |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crs210 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 12727100 |
|---|
| GTIN | 7330193057547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/regleringar/crs210 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Övrigt |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Ja |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Vridmoment | 6 Nm |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Ja |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Skyddsnivå (NEMA) | 2 |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 10 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 88 mm |
| Bredd | 105 mm |
| Djup | 77 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 110 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 0,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_5511881.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_5511881.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5511879.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5511879.pdf |