RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-06-26
RSK-nr enhet: ST
Högupplöst ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) med vridande rörelse utan snabbstängning för intelligenta ventiler av typ EVG4U10E... med 90° vridningsvinkel. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och riktningsindikering och lysdiod.
Högupplöst ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) med vridande rörelse utan snabbstängning för intelligenta ventiler av typ EVG4U10E... med 90° vridningsvinkel. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och riktningsindikering och lysdiod.
| RSK-nummer | 5372478 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55499-D444 |
| GTIN | 4047625006136 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | GLA161.9E/HR |
| Dimension | vridningsvinkel 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC/DC 24 V, 2,5 VA / 1,5 W |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | DC 0...10 V |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | 90 sek. gångtid |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55499-D444 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55499-D444 |
|---|
| GTIN | 4047625006136 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55499-D444 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Energiförbrukning vid drift | 1,5 W |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Längd anslutningskabel | 0,9 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 90 s |
| Vridmoment | 10 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 2,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 55 °C |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 88 mm |
| Djup | 143 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 199 | ||
| Bredd (mm) | 167 | ||
| Höjd (mm) | 101 | ||
| Vikt (kg) | 0,766 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372478.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5372478 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55499-D444 |
| GTIN | 4047625006136 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | GLA161.9E/HR |
| Dimension | vridningsvinkel 90° |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC/DC 24 V, 2,5 VA / 1,5 W |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | DC 0...10 V |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | 90 sek. gångtid |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55499-D444 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55499-D444 |
|---|
| GTIN | 4047625006136 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55499-D444 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Energiförbrukning vid drift | 1,5 W |
| Modell/Utförande | Vridande |
| Längd anslutningskabel | 0,9 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 90 s |
| Vridmoment | 10 Nm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Max. rotationsvinkel | 90 ° |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 2,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 55 °C |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 88 mm |
| Djup | 143 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 199 | ||
| Bredd (mm) | 167 | ||
| Höjd (mm) | 101 | ||
| Vikt (kg) | 0,766 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372478.pdf |
|---|---|