RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
MR95 är ett litet termoelektriskt linjärt ventilställdon för radiatorer som används i rum för tidsstyrd tvåpunktsreglering och pulsbreddsmodulerad (PWM) reglering (på/av) av radiatorer eller fördelare för golvvärme. Inga monteringsverktyg krävs (monteras enkelt med hjälp av en ventiladapter). Vattentät konstruktion i alla monteringslägen. Låg strömförbrukning – gör det möjligt att driva många ställdon från samma styrenhet. Strömförsörjning 24 V växelström/likström +/- 20 %. Spindelkraft 95 N, normalt stängd (spindel nedåt). Skyddsklass IP44 i alla monteringslägen. Max. slaglängd 4 mm.
MR95 är ett litet termoelektriskt linjärt ventilställdon för radiatorer som används i rum för tidsstyrd tvåpunktsreglering och pulsbreddsmodulerad (PWM) reglering (på/av) av radiatorer eller fördelare för golvvärme. Inga monteringsverktyg krävs (monteras enkelt med hjälp av en ventiladapter). Vattentät konstruktion i alla monteringslägen. Låg strömförbrukning – gör det möjligt att driva många ställdon från samma styrenhet. Strömförsörjning 24 V växelström/likström +/- 20 %. Spindelkraft 95 N, normalt stängd (spindel nedåt). Skyddsklass IP44 i alla monteringslägen. Max. slaglängd 4 mm.
| RSK-nummer | 5373153 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MR95NC-24T |
| GTIN | 4019837137755 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | MR95-NCD-24T 1.5M54 00 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | MR95NC-24T |
|---|
| GTIN | 4019837137755 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 360 s |
| Slaglängd | 4 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Omgivningstemperatur | 2 - 50 °C |
| Höjd | 48 mm |
| Bredd | 76 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4019837137755 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 56 | ||
| Bredd (mm) | 72 | ||
| Höjd (mm) | 114 | ||
| Vikt (kg) | 0,16 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5373153 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MR95NC-24T |
| GTIN | 4019837137755 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | MR95-NCD-24T 1.5M54 00 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | MR95NC-24T |
|---|
| GTIN | 4019837137755 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 360 s |
| Slaglängd | 4 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Omgivningstemperatur | 2 - 50 °C |
| Höjd | 48 mm |
| Bredd | 76 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4019837137755 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 56 | ||
| Bredd (mm) | 72 | ||
| Höjd (mm) | 114 | ||
| Vikt (kg) | 0,16 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |