RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
MZ95-ställdonet är ett kompakt termiskt ställdon med lång slaglängd för styrning av de små linjära zonventilerna av typ VZ22, VZ32 och VZ42. The silent operation makes them perfect for use on very quiet locations, for example in hotel rooms. Normalt öppen utan ström när den är monterad på VZ22 (indragen/spindel upp). 230 V ±10 %. Inga monteringsverktyg krävs (monteras enkelt med hjälp av en ventiladapter). Vattentät konstruktion i alla monteringslägen. Spindelkraft 95 N, normalt öppen (spindel upp). Låg strömförbrukning – gör det möjligt att driva många ställdon från samma styrenhet. Skyddsklass IP44 i alla monteringslägen. Max. slaglängd 8 mm.
MZ95-ställdonet är ett kompakt termiskt ställdon med lång slaglängd för styrning av de små linjära zonventilerna av typ VZ22, VZ32 och VZ42. The silent operation makes them perfect for use on very quiet locations, for example in hotel rooms. Normalt öppen utan ström när den är monterad på VZ22 (indragen/spindel upp). 230 V ±10 %. Inga monteringsverktyg krävs (monteras enkelt med hjälp av en ventiladapter). Vattentät konstruktion i alla monteringslägen. Spindelkraft 95 N, normalt öppen (spindel upp). Låg strömförbrukning – gör det möjligt att driva många ställdon från samma styrenhet. Skyddsklass IP44 i alla monteringslägen. Max. slaglängd 8 mm.
| RSK-nummer | 5373160 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MZ95NO-230T |
| GTIN | 4019837137748 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | MZ95-NOU-230T 1.5M54 00 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | MZ95NO-230T |
|---|
| GTIN | 4019837137748 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|---|
| Styrsignal | 2-punkt |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 330 s |
| Slaglängd | 8 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Höjd | 62 mm |
| Bredd | 135 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4019837137748 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 64 | ||
| Bredd (mm) | 102 | ||
| Höjd (mm) | 134 | ||
| Vikt (kg) | 0,26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5373160 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MZ95NO-230T |
| GTIN | 4019837137748 |
| Produkt | Ventilställdon |
| Produktnamn | MZ95-NOU-230T 1.5M54 00 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | MZ95NO-230T |
|---|
| GTIN | 4019837137748 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Matningsspänning | 230 V AC |
|---|---|
| Styrsignal | 2-punkt |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 330 s |
| Slaglängd | 8 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP43 |
| Omgivningstemperatur | 0 - 55 °C |
| Höjd | 62 mm |
| Bredd | 135 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4019837137748 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 64 | ||
| Bredd (mm) | 102 | ||
| Höjd (mm) | 134 | ||
| Vikt (kg) | 0,26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |