Inlagd: 2020-05-05
RSK-nr enhet: ST
NovoCon® M är ett multifunktionellt ställdon med hög noggrannhet fältbuss, speciellt utformad för användning i kombination med den tryckoberoende styrventilen AB-QM i storlekar från DN 40-100. Den används i luftbehandlingsaggregat AHU, kylare och applikationer för distributionsstationer. Ställdonets höga positionsnoggrannhet, tillsammans med tryckoberoende och linjära egenskaper hos AB-QM-ventilen, tillåter NovoCon® M att användas som flödesindikator. Inställning av ställdon och ventilparametrar görs via fältbuss. Kontroll uppnås via fältbuss eller via analoga ingångar till NovoCon® M.
NovoCon® M är ett multifunktionellt ställdon med hög noggrannhet fältbuss, speciellt utformad för användning i kombination med den tryckoberoende styrventilen AB-QM i storlekar från DN 40-100. Den används i luftbehandlingsaggregat AHU, kylare och applikationer för distributionsstationer. Ställdonets höga positionsnoggrannhet, tillsammans med tryckoberoende och linjära egenskaper hos AB-QM-ventilen, tillåter NovoCon® M att användas som flödesindikator. Inställning av ställdon och ventilparametrar görs via fältbuss. Kontroll uppnås via fältbuss eller via analoga ingångar till NovoCon® M.
| RSK-nummer | 5375942 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z8540 |
| GTIN | 5714279038613 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | Novocon M |
| Dimension | för AB-QM DN40-100 |
| Storlek | för AB-QM DN40-100 |
| Tryck/Flöde/Temp | 550 N |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 3-24 s/mm (ställbar) |
| Utförande | BACnet MS/Modbus RtU |
|---|---|
| Färg | svart/nickel |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=003Z8540&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z8540 |
|---|
| GTIN | 5714279038613 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=003Z8540&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | BACnet MSTP/IP |
| Energiförbrukning vid drift | 3,5 W |
| Energiförbrukning vid vila | 2 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Lägesrapportering | Bussanslutning |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 60 s |
| Ställkraft | 550 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 50 °C |
| Höjd | 159 mm |
| Bredd | 82 mm |
| Djup | 147 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5714279038613 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 5714279038637 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5714279038613 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 8 | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 345 | ||
| Höjd (mm) | 245 | ||
| Vikt (kg) | 5,632 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_22_5375942.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375942.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_22_5375942.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_22_5375942.pdf |
| RSK-nummer | 5375942 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z8540 |
| GTIN | 5714279038613 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | Novocon M |
| Dimension | för AB-QM DN40-100 |
| Storlek | för AB-QM DN40-100 |
| Tryck/Flöde/Temp | 550 N |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | 3-24 s/mm (ställbar) |
| Utförande | BACnet MS/Modbus RtU |
|---|---|
| Färg | svart/nickel |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=003Z8540&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 003Z8540 |
|---|
| GTIN | 5714279038613 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=003Z8540&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | BACnet MSTP/IP |
| Energiförbrukning vid drift | 3,5 W |
| Energiförbrukning vid vila | 2 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Nej |
| Reglering modulerande | Ja |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Ja |
| Lägesrapportering | Bussanslutning |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 60 s |
| Ställkraft | 550 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 5 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -10 - 50 °C |
| Höjd | 159 mm |
| Bredd | 82 mm |
| Djup | 147 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5714279038613 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 0,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 5714279038637 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5714279038613 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 8 | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 345 | ||
| Höjd (mm) | 245 | ||
| Vikt (kg) | 5,632 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_22_5375942.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375942.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_22_5375942.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_22_5375942.pdf |