RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-08-15
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) med snabbstängning för Siemens ventiler VVG549... Lämplig för applikationer med tappvarmvatten. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning AC 230 V, Styrsignal 3-läges, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 15 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) med snabbstängning för Siemens ventiler VVG549... Lämplig för applikationer med tappvarmvatten. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning AC 230 V, Styrsignal 3-läges, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 15 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5354282 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A120 |
| GTIN | 7612914069641 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT31.51 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | 3-läges styrsignal |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | IP54, upprätt läge |
| Övrig info | 15sek gångti, 5,5mm lyfthöjdd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A120 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A120 |
|---|
| GTIN | 7612914069641 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A120 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 3-punkt |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 15 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 138 mm |
| Bredd | 107 mm |
| Djup | 80 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 110 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5354279.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5354282 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A120 |
| GTIN | 7612914069641 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT31.51 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | 3-läges styrsignal |
|---|---|
| Färg | flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | flermaterial |
| Standard | IP54, upprätt läge |
| Övrig info | 15sek gångti, 5,5mm lyfthöjdd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A120 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A120 |
|---|
| GTIN | 7612914069641 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A120 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 3-punkt |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 15 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 138 mm |
| Bredd | 107 mm |
| Djup | 80 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 160 | ||
| Bredd (mm) | 110 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 0,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5354279.pdf |
|---|---|