RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-05-14
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler VVG549... Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal Modbus RTU, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 8 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler VVG549... Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal Modbus RTU, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 8 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5372498 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A123 |
| GTIN | 4047625009304 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT61.008/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 8sek gångtid, 5,5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A123 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A123 |
|---|
| GTIN | 4047625009304 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A123 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 8 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 7,1 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 151 mm |
| Bredd | 80 mm |
| Djup | 93 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372498.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372498.pdf |
| RSK-nummer | 5372498 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A123 |
| GTIN | 4047625009304 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT61.008/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 8sek gångtid, 5,5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A123 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A123 |
|---|
| GTIN | 4047625009304 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A123 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 8 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 7,1 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 151 mm |
| Bredd | 80 mm |
| Djup | 93 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,72 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372498.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372498.pdf |