RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-05-14
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler VVG549... Lämplig för applikationer med tappvarmvatten. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare (ej låsbar) med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal Modbus RTU, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 15 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler VVG549... Lämplig för applikationer med tappvarmvatten. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare (ej låsbar) med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal Modbus RTU, Lyfthöjd 5,5mm, Gångtid 15 s, Ställkraft 300N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5372499 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A124 |
| GTIN | 4047625009311 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT61.51/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 15sek gångtid, 5,5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A124 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A124 |
|---|
| GTIN | 4047625009311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A124 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 15 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 6,4 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 151 mm |
| Bredd | 80 mm |
| Djup | 107 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,98 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372499.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372499.pdf |
| RSK-nummer | 5372499 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A124 |
| GTIN | 4047625009311 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAT61.51/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 15sek gångtid, 5,5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A124 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55158-A124 |
|---|
| GTIN | 4047625009311 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55158-A124 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 15 s |
| Ställkraft | 300 N |
| Slaglängd | 5,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 6,4 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 151 mm |
| Bredd | 80 mm |
| Djup | 107 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 277 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 126 | ||
| Vikt (kg) | 0,98 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372499.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372499.pdf |