RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-06-26
RSK-nr enhet: ST
Högupplöst elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens intelligenta ventiler av typ EVF4U20E... (DN65...80) med 20 mm lyfthöjd. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och riktningsindikering och lysdiod. Utökade funktioner med spindelvärmare. Matningsspänning AC/DC 24 V, Styrsignal DC 0...10 V, Lyfthöjd 20 mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 800N, Kapslingsklass IP54.
Högupplöst elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens intelligenta ventiler av typ EVF4U20E... (DN65...80) med 20 mm lyfthöjd. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och riktningsindikering och lysdiod. Utökade funktioner med spindelvärmare. Matningsspänning AC/DC 24 V, Styrsignal DC 0...10 V, Lyfthöjd 20 mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 800N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5372476 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A142 |
| GTIN | 4047625006143 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX61.03/HR |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC/DC 24 V, 8 VA / 3,75 W |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | DC 0...10 V, 4...20 mA |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | 30 sek. gångtid |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A142 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A142 |
|---|
| GTIN | 4047625006143 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A142 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Längd anslutningskabel | 4,9 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 242 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 308 | ||
| Bredd (mm) | 278 | ||
| Höjd (mm) | 144 | ||
| Vikt (kg) | 2,271 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372476.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5372476 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A142 |
| GTIN | 4047625006143 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX61.03/HR |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC/DC 24 V, 8 VA / 3,75 W |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | DC 0...10 V, 4...20 mA |
|---|---|
| Färg | grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | 30 sek. gångtid |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A142 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A142 |
|---|
| GTIN | 4047625006143 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A142 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Längd anslutningskabel | 4,9 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 VA |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 242 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 308 | ||
| Bredd (mm) | 278 | ||
| Höjd (mm) | 144 | ||
| Vikt (kg) | 2,271 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372476.pdf |
|---|---|