RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-01-18
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..G41.., V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., VVF52.., V..F53.., Varishunt VFG36.. och Varivalve V..G12.. med 20 mm lyfthöjd. Obs! passar ej stora ventiler med 40 mm lyfthöjd. För tappvarmvattensapplikationer används SKD.. med snabbstängning. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt, potentiometer, spindelvärmare. Matningsspänning AC/DC 24 V, 3-läges styrsignal, Lyfthöjd 20 mm, Gångtid 120 s, Ställkraft 800N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..G41.., V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., VVF52.., V..F53.., Varishunt VFG36.. och Varivalve V..G12.. med 20 mm lyfthöjd. Obs! passar ej stora ventiler med 40 mm lyfthöjd. För tappvarmvattensapplikationer används SKD.. med snabbstängning. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt, potentiometer, spindelvärmare. Matningsspänning AC/DC 24 V, 3-läges styrsignal, Lyfthöjd 20 mm, Gångtid 120 s, Ställkraft 800N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5353655 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A102 |
| GTIN | 7612914069139 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX81.00 |
| Dimension | 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | 120 sek. gångtid |
| Utförande | 3-läges |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A102 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A102 |
|---|
| GTIN | 7612914069139 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A102 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 2,25 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 3,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 124 mm |
| Bredd | 242 mm |
| Djup | 153 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 269 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,856 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353654.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5353655 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A102 |
| GTIN | 7612914069139 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX81.00 |
| Dimension | 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | 120 sek. gångtid |
| Utförande | 3-läges |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A102 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A102 |
|---|
| GTIN | 7612914069139 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A102 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 2,25 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 120 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 800 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 3,5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | -5 - 55 °C |
| Höjd | 124 mm |
| Bredd | 242 mm |
| Djup | 153 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 269 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 1,856 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353654.pdf |
|---|---|