RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-11-23
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens tryckoberoende (PICV) kombiventiler VPF4../VPF5.. (DN50...DN80). Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt, potentiometer. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal 3-läges, Lyfthöjd 20mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 500N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens tryckoberoende (PICV) kombiventiler VPF4../VPF5.. (DN50...DN80). Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt, potentiometer. Matningsspänning; AC/DC 24 V, Styrsignal 3-läges, Lyfthöjd 20mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 500N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5372503 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A116 |
| GTIN | 7612914075406 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX81P03 |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | 124x150x242mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | 3-läges |
|---|---|
| Färg | vit/grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | pressgjutet aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 30sek gångtid |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55150-A116 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A116 |
|---|
| GTIN | 7612914075406 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55150-A116 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 3,75 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 500 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Höjd | 124 mm |
| Bredd | 242 mm |
| Djup | 153 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 132 | ||
| Bredd (mm) | 161 | ||
| Höjd (mm) | 270 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5372503 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A116 |
| GTIN | 7612914075406 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAX81P03 |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | 124x150x242mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | 3-läges |
|---|---|
| Färg | vit/grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | pressgjutet aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 30sek gångtid |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55150-A116 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A116 |
|---|
| GTIN | 7612914075406 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55150-A116 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 3-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 3,75 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Nej |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Ja |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Gångtid | 30 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 500 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Ja |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 5 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Höjd | 124 mm |
| Bredd | 242 mm |
| Djup | 153 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 132 | ||
| Bredd (mm) | 161 | ||
| Höjd (mm) | 270 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |