RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-05-14
RSK-nr enhet: ST
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens tryckoberoende (PICV) ventiler VPI46.40F9.5Q och VPI46.50F12Q. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning AC/DC 24 V, Modbus RTU, Lyfthöjd 15 mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 200N, Kapslingsklass IP54.
Elektromekaniskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens tryckoberoende (PICV) ventiler VPI46.40F9.5Q och VPI46.50F12Q. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Handomställare med läges- och statusindikering (lysdiod). Utökade funktioner med hjälpkontakt. Matningsspänning AC/DC 24 V, Modbus RTU, Lyfthöjd 15 mm, Gångtid 30 s, Ställkraft 200N, Kapslingsklass IP54.
| RSK-nummer | 5372500 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A145 |
| GTIN | 4047625009281 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAY61P03/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål/aluminium |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 30sek gångtid, 15mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A145 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A145 |
|---|
| GTIN | 4047625009281 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A145 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 15 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Höjd | 242 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 144 | ||
| Bredd (mm) | 286 | ||
| Höjd (mm) | 308 | ||
| Vikt (kg) | 2,23 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372500.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372500.pdf |
| RSK-nummer | 5372500 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A145 |
| GTIN | 4047625009281 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SAY61P03/MO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | Modbus RTU |
|---|---|
| Färg | vit/grå/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/stål/aluminium |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | 30sek gångtid, 15mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A145 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55150-A145 |
|---|
| GTIN | 4047625009281 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55150-A145 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Modell/Utförande | Linjär |
| Transmission | Med kugghjul |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 30 s |
| Ställkraft | 200 N |
| Slaglängd | 15 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 8 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 95 - 95 % |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Höjd | 242 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 150 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 144 | ||
| Bredd (mm) | 286 | ||
| Höjd (mm) | 308 | ||
| Vikt (kg) | 2,23 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372500.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_19_5372500.pdf |