RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-11-23
RSK-nr enhet: ST
Elektrohydrauliskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., V..F53.., V..F61.. och V..F63.. med 40 mm lyfthöjd. Obs! passar ej sortimentens mindre ventiler med 20 mm lyfthöjd. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med handomställare och lägesindikering. Utökade funktioner med hjälpkontakt, spindelvärmare.
Elektrohydrauliskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., V..F53.., V..F61.. och V..F63.. med 40 mm lyfthöjd. Obs! passar ej sortimentens mindre ventiler med 20 mm lyfthöjd. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med handomställare och lägesindikering. Utökade funktioner med hjälpkontakt, spindelvärmare.
| RSK-nummer | 5372505 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A128 |
| GTIN | 4047625009342 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SKC62/MO |
| Dimension | lyfthöjd 40mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC 24 V, 21 VA / 15 W |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | elektrohydrauliskt |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | gångtid öppna/stäng: 120/20 s |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A128 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A128 |
|---|
| GTIN | 4047625009342 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A128 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 2800 N |
| Slaglängd | 40 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 21 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 55 °C |
| Höjd | 375 mm |
| Bredd | 178 mm |
| Djup | 226 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 201 | ||
| Bredd (mm) | 253 | ||
| Höjd (mm) | 423 | ||
| Vikt (kg) | 10,76 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353607.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5372505 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A128 |
| GTIN | 4047625009342 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SKC62/MO |
| Dimension | lyfthöjd 40mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC 24 V, 21 VA / 15 W |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | elektrohydrauliskt |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | gångtid öppna/stäng: 120/20 s |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A128 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A128 |
|---|
| GTIN | 4047625009342 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A128 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 2800 N |
| Slaglängd | 40 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 21 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 55 °C |
| Höjd | 375 mm |
| Bredd | 178 mm |
| Djup | 226 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 201 | ||
| Bredd (mm) | 253 | ||
| Höjd (mm) | 423 | ||
| Vikt (kg) | 10,76 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353607.pdf |
|---|---|