RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-11-23
RSK-nr enhet: ST
Elektrohydrauliskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..G41.., V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., VVF52.., V..F53.., V..F61.., V..F63.. och Varishunt VFG36.. med 20 mm lyfthöjd. Obs! passar ej sortimentens stora ventiler med 40 mm lyfthöjd. Lämplig för tappvarmvattensapplikationer. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med handomställare och lägesindikering. Utökade funktioner med hjälpkontakt, riktningsvändare, spindelvärmare.
Elektrohydrauliskt ventilställdon (ventilmotor, reglermotor) för Siemens ventiler V..G41.., V..F31.., V..F32.., V..F40.., V..F41.., V..F42.., VVF52.., V..F53.., V..F61.., V..F63.. och Varishunt VFG36.. med 20 mm lyfthöjd. Obs! passar ej sortimentens stora ventiler med 40 mm lyfthöjd. Lämplig för tappvarmvattensapplikationer. Direkt montering på ventiler utan lägesjusteringar. Med handomställare och lägesindikering. Utökade funktioner med hjälpkontakt, riktningsvändare, spindelvärmare.
| RSK-nummer | 5372506 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A129 |
| GTIN | 4047625009359 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SKD62/MO |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC 24 V, 14 VA / 10 W |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | elektrohydrauliskt |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | gångtid öppna/stäng: 30/15 s |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A129 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A129 |
|---|
| GTIN | 4047625009359 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A129 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 1000 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Höjd | 300 mm |
| Bredd | 127 mm |
| Djup | 169 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 217 | ||
| Höjd (mm) | 342 | ||
| Vikt (kg) | 4,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353603.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5372506 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A129 |
| GTIN | 4047625009359 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SKD62/MO |
| Dimension | lyfthöjd 20mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | AC 24 V, 14 VA / 10 W |
| Funktion | ventilställdon |
| Utförande | elektrohydrauliskt |
|---|---|
| Färg | ljusblå |
| Ytbehandling | - |
| Material | aluminium/plast |
| Standard | IP54 |
| Övrig info | gångtid öppna/stäng: 30/15 s |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A129 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55195-A129 |
|---|
| GTIN | 4047625009359 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55195-A129 |
|---|
| Matningsspänning | Övrigt |
|---|---|
| Styrsignal | 0-10V |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Lägesrapportering | 0-10V |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 1000 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14 VA |
| Omgivningstemperatur | -15 - 50 °C |
| Höjd | 300 mm |
| Bredd | 127 mm |
| Djup | 169 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 217 | ||
| Höjd (mm) | 342 | ||
| Vikt (kg) | 4,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5353603.pdf |
|---|---|