Inlagd: 2023-10-25
RSK-nr enhet: ST
Spindelvärmare för att förhindra fastfrysning av spindel i bl a AB-QM ventiler DN40-DN100 vid användning i kylkretsar.
Spindelvärmare för att förhindra fastfrysning av spindel i bl a AB-QM ventiler DN40-DN100 vid användning i kylkretsar.
| RSK-nummer | 5373009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065Z0315 |
| GTIN | 5710104011158 |
| Produkt | Spindelvärmare |
| Produktnamn | Spindelvärmare |
| Dimension | DN40-DN100 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | förhindra fastfrysning |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 065Z0315 |
|---|
| GTIN | 5710104011158 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Ingen |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Ja |
| Transmission | Övrigt |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5710104011158 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 143 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 178 | ||
| Vikt (kg) | 0,414 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 5710104011165 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5710104011158 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 5 | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 2,57 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5373009.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5373009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 065Z0315 |
| GTIN | 5710104011158 |
| Produkt | Spindelvärmare |
| Produktnamn | Spindelvärmare |
| Dimension | DN40-DN100 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V AC/DC |
| Funktion | förhindra fastfrysning |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 065Z0315 |
|---|
| GTIN | 5710104011158 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Ja |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | Övrigt |
| Kommunikationsbuss | Övrigt |
| Kommunikationsprotokoll | Ingen |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Ja |
| Reglering split-range | Ja |
| Transmission | Övrigt |
| Anslutning till avstängningsventil | Märkesbundet |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Typ av säkerhetsfunktion | Övrigt |
| Princip för säkerhetsinställning | Övrigt |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5710104011158 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 143 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 178 | ||
| Vikt (kg) | 0,414 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 5710104011165 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5710104011158 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 5 | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 2,57 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5373009.pdf |
|---|---|