RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-10-10
RSK-nr enhet: ST
Ventilställdon SSF161.05HF elektromekaniskt, lyfthöjd 2,5 mm, AC 24 V, styrsignal 0...10 V, gångtid 5 s/mm, ställkraft 160 N, 1,5m kabel, lyfthöjdsindikering, handmanöver. Lyfthöjd 2,5 mm Automatisk slaglängdskalibrering Styrning medelst 0..10V styrsignal Matningsspännning AC 24 V Lös kabel, längd 1,5 m Montering med överfallsmutter, verktyg erfordras ej Möjlighet till handmanövrering Parallell körning av multipla ställdon är möjlig Ställkraft > 160 N -15/+60 % Kapslingsklass IP54
Ventilställdon SSF161.05HF elektromekaniskt, lyfthöjd 2,5 mm, AC 24 V, styrsignal 0...10 V, gångtid 5 s/mm, ställkraft 160 N, 1,5m kabel, lyfthöjdsindikering, handmanöver. Lyfthöjd 2,5 mm Automatisk slaglängdskalibrering Styrning medelst 0..10V styrsignal Matningsspännning AC 24 V Lös kabel, längd 1,5 m Montering med överfallsmutter, verktyg erfordras ej Möjlighet till handmanövrering Parallell körning av multipla ställdon är möjlig Ställkraft > 160 N -15/+60 % Kapslingsklass IP54
| RSK-nummer | 5373006 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55180-A131 |
| GTIN | 4047625020545 |
| Produkt | Elektromekaniskt ställdon |
| Produktnamn | SSF161.05HF |
| Dimension | - |
| Storlek | 104,4x92,6x49 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | små ventiler V.45, 24V, 0-10V |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55180-A148 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55180-A131 |
|---|
| GTIN | 4047625020545 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55180-A148 |
|---|
| Styrsignal | 0-10V |
|---|---|
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 151 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 0,36 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5373005.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_19_5373005.pdf |
| RSK-nummer | 5373006 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55180-A131 |
| GTIN | 4047625020545 |
| Produkt | Elektromekaniskt ställdon |
| Produktnamn | SSF161.05HF |
| Dimension | - |
| Storlek | 104,4x92,6x49 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | små ventiler V.45, 24V, 0-10V |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55180-A148 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55180-A131 |
|---|
| GTIN | 4047625020545 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55180-A148 |
|---|
| Styrsignal | 0-10V |
|---|---|
| Längd anslutningskabel | 1,5 m |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Ställkraft | 200 N |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 151 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 0,36 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5373005.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_19_5373005.pdf |