RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-05-14
RSK-nr enhet: ST
För Siemens zonventiler: VVI46.. och VXI46.. samt kombiventiler VPI46.. och VPP46… Användningsområde:
För Siemens zonventiler: VVI46.. och VXI46.. samt kombiventiler VPI46.. och VPP46… Användningsområde:
| RSK-nummer | 5372492 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55176-A104 |
| GTIN | 7612914106100 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SUA21/3 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | 2-läges styrsignal (SPST) |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | IP40, ej hängande montering |
| Övrig info | 10sek gångtid, 2.5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55176-A104 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55176-A104 |
|---|
| GTIN | 7612914106100 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55176-A104 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 2-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 6 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Nej |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 0,8 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 10 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 170 N |
| Slaglängd | 2,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP40 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 6 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 85 - 85 % |
| Omgivningstemperatur | 1 - 50 °C |
| Höjd | 77 mm |
| Bredd | 95 mm |
| Djup | 56 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 0,34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372492.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5372492 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55176-A104 |
| GTIN | 7612914106100 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | SUA21/3 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | elektromekaniskt ställdon |
| Utförande | 2-läges styrsignal (SPST) |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast/metall |
| Standard | IP40, ej hängande montering |
| Övrig info | 10sek gångtid, 2.5mm lyfthöjd |
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55176-A104 |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55176-A104 |
|---|
| GTIN | 7612914106100 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Product&ACTION=Search&VALUE=S55176-A104 |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | Övrigt |
| Styrsignal | 2-punkt |
| Energiförbrukning vid drift | 6 W |
| Modell/Utförande | Linjär |
| Regleringstyp På/Av | Ja |
| Reglering modulerande | Nej |
| Reglering split-range | Nej |
| Längd anslutningskabel | 0,8 m |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Princip för säkerhetsinställning | NO - Normalt öppen |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Nej |
| Med mekanisk inställningsindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Gångtid | 10 s |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 170 N |
| Slaglängd | 2,5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP40 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 6 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | 85 - 85 % |
| Omgivningstemperatur | 1 - 50 °C |
| Höjd | 77 mm |
| Bredd | 95 mm |
| Djup | 56 mm |
| Explosionssäker | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 120 | ||
| Bredd (mm) | 100 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 0,34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5372492.pdf |
|---|---|