Avaktiverad 2025-12-23
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2017-01-27
RSK-nr enhet: ST
Digitalt konfigurerbart push-pull-ställdon – 1250 N Digitalt konfigurerbara ställdon för alla reglersystem med eller utan BUS-kommunikation. Många inställningsmöjligheter ger hög flexibilitet för parameteranpassning på plats. Programmerbar, binär ingång, relä och justerbar maxslaglängd ger nya möjligheter till avancerad hydronisk reglering och injustering.
Digitalt konfigurerbart push-pull-ställdon – 1250 N Digitalt konfigurerbara ställdon för alla reglersystem med eller utan BUS-kommunikation. Många inställningsmöjligheter ger hög flexibilitet för parameteranpassning på plats. Programmerbar, binär ingång, relä och justerbar maxslaglängd ger nya möjligheter till avancerad hydronisk reglering och injustering.
| RSK-nummer | 5372442 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 322227-40110 |
| GTIN | 5902276883828 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | TA-Slider 1250 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230VAC |
| Funktion | för TA-styrventiler |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | orange RAL 2011, grå RAL 7043 |
| Ytbehandling | - |
| Material | hölje:PBT,fäste: Alu EN44200 |
| Standard | EN 60730 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.imi-hydronic.com/sv/produkter-och-losningar/ta-balancing-and-control/Stalldon1/Stalldon1/TA-Slider-1250/ |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 322227-40110 |
|---|
| GTIN | 5902276883828 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.imi-hydronic.com/sv/produkter-och-losningar/ta-balancing-and-control/Stalldon1/Stalldon1/TA-Slider-1250/ |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Övrigt |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 1250 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | -5 - -5 % |
| Omgivningstemperatur | 0 - 50 °C |
| Höjd | 260 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 208 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_5372442.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_5372442.pdf |
| RSK-nummer | 5372442 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 322227-40110 |
| GTIN | 5902276883828 |
| Produkt | Ställdon |
| Produktnamn | TA-Slider 1250 |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230VAC |
| Funktion | för TA-styrventiler |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | orange RAL 2011, grå RAL 7043 |
| Ytbehandling | - |
| Material | hölje:PBT,fäste: Alu EN44200 |
| Standard | EN 60730 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.imi-hydronic.com/sv/produkter-och-losningar/ta-balancing-and-control/Stalldon1/Stalldon1/TA-Slider-1250/ |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 322227-40110 |
|---|
| GTIN | 5902276883828 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.imi-hydronic.com/sv/produkter-och-losningar/ta-balancing-and-control/Stalldon1/Stalldon1/TA-Slider-1250/ |
|---|
| Lämplig för ventil | Ja |
|---|---|
| Lämpling för ventilationsarmatur | Nej |
| Matningsspänning | 230 V AC |
| Styrsignal | 0-10V |
| Transmission | Med kugghjul |
| Anslutning till avstängningsventil | Övrigt |
| Med direktmontage toppfläns (ISO 5211) | Nej |
| Återgång vid nollspänning | Nej |
| Spänningslös stängd | Nej |
| Automatisk gångavkänning | Ja |
| Inställbar återkopplingssignal | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Lägesrapportering | Ingen |
| Hjälpkontakter som tillval | Nej |
| Slutkontakter | Ingen |
| Inställbart arbetsområde | Ja |
| Med mekanisk inställningsindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Ja |
| Potentialfri omkopplingskontakt | Nej |
| Ställkraft | 1250 N |
| Slaglängd | 20 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Med säkerhetsfunktion | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Max. ingång elektrisk effekt | 14,2 VA |
| Tillåten relativ luftfuktighet | -5 - -5 % |
| Omgivningstemperatur | 0 - 50 °C |
| Höjd | 260 mm |
| Bredd | 124 mm |
| Djup | 208 mm |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_5372442.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_5372442.pdf |