Inlagd: 2020-05-05
RSK-nr enhet: ST
Termomotor TWA-Q NO 24 V AC/DC, för ventil Danfoss AB-QM DN10-DN32 Termomotor med 5 mm slaglängd. Ställkraft 110N. On/off eller PWM. Gångtid ca. 3 min. Max mediatemperatur 95 grader Celsius. PVC-kabel 1.2m.
Termomotor TWA-Q NO 24 V AC/DC, för ventil Danfoss AB-QM DN10-DN32 Termomotor med 5 mm slaglängd. Ställkraft 110N. On/off eller PWM. Gångtid ca. 3 min. Max mediatemperatur 95 grader Celsius. PVC-kabel 1.2m.
| RSK-nummer | 5375946 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1603 |
| GTIN | 5702425243127 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | TWA-Q NO 24V AC/DC |
| Dimension | - |
| Storlek | för AB-QM DN10-32 |
| Tryck/Flöde/Temp | 110N |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | NO on/off, PWM |
| Utförande | PVC kabel 1,2m |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | M30 x 1.5 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1603&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1603 |
|---|
| GTIN | 5702425243127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1603&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | PWM |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Gångtid | 180 s |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 2 - 60 °C |
| Märkeffekt | 2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Höjd | 66,5 mm |
| Diameter | 44 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702425243127 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 63 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 84 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 5702425243134 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702425243127 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 60 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 10,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5375946.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375946.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_5375946.pdf |
| RSK-nummer | 5375946 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1603 |
| GTIN | 5702425243127 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | TWA-Q NO 24V AC/DC |
| Dimension | - |
| Storlek | för AB-QM DN10-32 |
| Tryck/Flöde/Temp | 110N |
| Effekt/Eldata | 230V AC |
| Funktion | NO on/off, PWM |
| Utförande | PVC kabel 1,2m |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | M30 x 1.5 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1603&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1603 |
|---|
| GTIN | 5702425243127 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.danfoss.com/sv-se/search/?query=082F1603&pageSize=10&filter=type%3Aproducts%2CdocumentationLanguage%3Asv_se%2CdocumentationArchived%3Afalse |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Anslutning till avstängningsventil | M30x1,5 |
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | PWM |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Automatisk gångavkänning | Nej |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Öppna först | Nej |
| Med lägesindikator | Ja |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Gångtid | 180 s |
| Slaglängd | 5 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 2 - 60 °C |
| Märkeffekt | 2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Höjd | 66,5 mm |
| Diameter | 44 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702425243127 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 63 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 84 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 5702425243134 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702425243127 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 60 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 10,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_22_5375946.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5375946.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_5375946.pdf |