Avaktiverad 2020-08-24
Inlagd: 2005-03-21
RSK-nr enhet: ST
Termomotor TWA-Z NO 24 Va.c., för ventil Danfoss AB-QM AB-QM DN10-DN20 100% öppningsgrad AB-QM DN25-DN32 60% öppningsgrad. Om större öppningsgrad än 60% önskas använd istället ABN A5, då erhålls 90% öppningsgrad på dessa ventiler.
Termomotor TWA-Z NO 24 Va.c., för ventil Danfoss AB-QM AB-QM DN10-DN20 100% öppningsgrad AB-QM DN25-DN32 60% öppningsgrad. Om större öppningsgrad än 60% önskas använd istället ABN A5, då erhålls 90% öppningsgrad på dessa ventiler.
| RSK-nummer | 5386389 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1260 |
| GTIN | 5702420063102 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | TWA-Z NO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | för ventil AB-QM |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1260 |
|---|
| GTIN | 5702420063102 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 2-punkt |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Gångtid | 180 s |
| Slaglängd | 2,8 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 2 - 60 °C |
| Märkeffekt | 2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Höjd | 58 mm |
| Diameter | 40,5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702420115900 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 63 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 84 | ||
| Vikt (kg) | 0,147 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 5702420115917 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702420115900 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 60 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 9,54 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5386389.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386389.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |
| RSK-nummer | 5386389 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1260 |
| GTIN | 5702420063102 |
| Produkt | Termomotor |
| Produktnamn | TWA-Z NO |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 24V |
| Funktion | för ventil AB-QM |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 082F1260 |
|---|
| GTIN | 5702420063102 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Vaxfylld |
|---|---|
| Matningsspänning | 24 V AC/DC |
| Styrsignal | 2-punkt |
| Funktion | Spänningslös öppen (NO) |
| Hjälpkontakter | Nej |
| Med ändkontakter | Nej |
| Med lägesindikator | Nej |
| Lämplig för manuell drift | Nej |
| Längd kabel | 1,2 m |
| Gångtid | 180 s |
| Slaglängd | 2,8 mm |
| Självjusterande slaglängd | Nej |
| Färg | Vit |
| Omgivningstemperatur | 2 - 60 °C |
| Märkeffekt | 2 VA |
| Kapslingsklass (IP) | IP41 |
| Höjd | 58 mm |
| Diameter | 40,5 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5702420115900 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 63 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 84 | ||
| Vikt (kg) | 0,147 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | 5702420115917 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | 5702420115900 | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | 60 | ||
| Djup (mm) | 396 | ||
| Bredd (mm) | 284 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 9,54 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_22_5386389.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_22_5386389.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_22_2988131.pdf |