RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-10-23
RSK-nr enhet: ST
Unisenza Plus-mottagaren kan användas för trådlös styrning av pann-, pump- eller zonventiler i ett centralvärmesystem. Den har en tvåkanalig reläutgång för styrning av både värme och varmvatten och har ett OpenTherm-gränssnitt med automatisk detektering. Dessutom kan den parkopplas med Unisenza Plus-termostaten och Unisenza Plus elektroniskt termostathuvud i produktplattformen för att stödja flera tillämpningar och skapa en komplett smart värmelösning.
Unisenza Plus-mottagaren kan användas för trådlös styrning av pann-, pump- eller zonventiler i ett centralvärmesystem. Den har en tvåkanalig reläutgång för styrning av både värme och varmvatten och har ett OpenTherm-gränssnitt med automatisk detektering. Dessutom kan den parkopplas med Unisenza Plus-termostaten och Unisenza Plus elektroniskt termostathuvud i produktplattformen för att stödja flera tillämpningar och skapa en komplett smart värmelösning.
| RSK-nummer | 5373010 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FDW3CRWP01ZZ0050 |
| GTIN | - |
| Produkt | Mottagare |
| Produktnamn | Unisenza Plus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FDW3CRWP01ZZ0050 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Regleringstyp På/Av | Ja |
|---|---|
| Reglering modulerande | Ja |
| Kommunikationsprotokoll | OpenTherm |
| Typ av strömförsörjning | 230 V |
| Anslutning | 2-tråd |
| Med mottagare | Nej |
| Extern sensor | Ja |
| Med termisk återkoppling | Nej |
| Reglerkarakteristik | PI (polyimid) |
| Adaptiv (självlärande) | Ja |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Ventilation | Nej |
| Inställbar differens | Nej |
| Läsbar temperatur | Nej |
| Med display | Nej |
| Övertidsbrytare | Nej |
| Optimering | Nej |
| Med tappvattenkrets | Ja |
| Manövrering | Knapp |
| Lämplig för reglering av golvvärme | Ja |
| Lämplig för reglering av fjärrvärme | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Med närvarodetektering | Nej |
| Väderberoende styrsystem | Nej |
| Kontaktutförande | Växlande kontakt (NO/NC) |
| Max. kontaktspänning | 230 V |
| Max. kontakbelastning | 5 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP30 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Bredd | 145 mm |
| Djup | 35 mm |
| Höjd | 145 mm |
| Klass temperaturreglering | II |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 1 W |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5373010 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FDW3CRWP01ZZ0050 |
| GTIN | - |
| Produkt | Mottagare |
| Produktnamn | Unisenza Plus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 04 Plaströr - Tryck |
| Tillverkarens artikelnummer | FDW3CRWP01ZZ0050 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Regleringstyp På/Av | Ja |
|---|---|
| Reglering modulerande | Ja |
| Kommunikationsprotokoll | OpenTherm |
| Typ av strömförsörjning | 230 V |
| Anslutning | 2-tråd |
| Med mottagare | Nej |
| Extern sensor | Ja |
| Med termisk återkoppling | Nej |
| Reglerkarakteristik | PI (polyimid) |
| Adaptiv (självlärande) | Ja |
| Antal utgångar värme | 1 |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Antal utgångar kyla | 1 |
| Ventilation | Nej |
| Inställbar differens | Nej |
| Läsbar temperatur | Nej |
| Med display | Nej |
| Övertidsbrytare | Nej |
| Optimering | Nej |
| Med tappvattenkrets | Ja |
| Manövrering | Knapp |
| Lämplig för reglering av golvvärme | Ja |
| Lämplig för reglering av fjärrvärme | Ja |
| Fjärrstyrning möjlig | Ja |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Med närvarodetektering | Nej |
| Väderberoende styrsystem | Nej |
| Kontaktutförande | Växlande kontakt (NO/NC) |
| Max. kontaktspänning | 230 V |
| Max. kontakbelastning | 5 A |
| Kapslingsklass (IP) | IP30 |
| Färg | Vit |
| RAL-nummer | 9016 |
| Bredd | 145 mm |
| Djup | 35 mm |
| Höjd | 145 mm |
| Klass temperaturreglering | II |
| Energiförbrukning standby (solstandby) | 1 W |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |