Tillverkarens artikelnummerBPZ:MXF461.15-0.6
GTIN7612914010049
ProduktStyrventil
ProduktnamnMagnetic MXF461.15-0.6
DimensionDN15
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
FunktionKvs 0,6
Utförandemed fläns
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 7612914010049
Produktegenskaper
Materialkvalitet Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Dimension (Nominell diameter) DN 15
Utvändig rördiameter alla anslutningar 15 mm
Anslutningar Fläns
Tryckklass PN 16
Tryckklass fläns (flänsborrning) PN 16
Max. tryckdifferens i öppet läge 300 bar
Ytskydd Övrigt
Läckageförlust Kvs-värde 0,02 %
Grundkarakteristisk Jämt fördelad procent
Läckageförlust bypass kvs-värde 0,2 %
Grundkarakteristisk för bypass Linjär
Installationsmetod, fördelande Nej
Styrinställning (Svo) 0,001 %
Stängningstryck 300 bar
Noll-tryck returflöde Spänningslöst stängd
Lägesrapportering 0-10V
Inställbar återkopplingssignal Ja
Transmission Magnetisk
Inställbart arbetsområde Nej
Hjälpkontakter Nej
Med ändkontakter Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 2 s
Kapslingsklass (IP) IP54
Explosionssäker Nej
Max. ingång elektrisk effekt 29 VA
Tillåten relativ luftfuktighet 5000 - 95000 %
Omgivningstemperatur -5 - 45 °C
Längd anslutning 1 65 mm
Bygglängd anslutning 1 (Z1) 65 mm
Längd anslutning 2 65 mm
Bygglängd anslutning 2 (Z2) 65 mm
Längd anslutning 3 65 mm
Bygglängd anslutning 3 (Z3) 65 mm
Höjd 315 mm
Bredd 130 mm
Djup 100 mm
Palltyp -
Djup (mm) 160
Bredd (mm) 140
Höjd (mm) 420
Vikt (kg) 6,2
RSK-nummer5353801
ProduktStyrventil
DimensionDN15
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
FunktionKvs 0,6
Utförandemed fläns
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
Anslutningar Fläns
Tryckklass PN 16
Ytskydd Övrigt
Styrinställning (Svo) 0,001 %
Stängningstryck 300 bar
Lägesrapportering 0-10V
Transmission Magnetisk
Inställbart arbetsområde Nej
Hjälpkontakter Nej
Med ändkontakter Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 2 s
Kapslingsklass (IP) IP54
Explosionssäker Nej
Längd anslutning 1 65 mm
Längd anslutning 2 65 mm
Längd anslutning 3 65 mm
Höjd 315 mm
Bredd 130 mm
Djup 100 mm