Tillverkarens artikelnummerBPZ:MXG461B20-5
GTIN7612914010315
ProduktStyrventil
ProduktnamnMXG461B20-5
DimensionDN20
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
Funktionkvs 5
Utförandeställdon MAGNETIC, gängad
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 7612914010315
Produktegenskaper
Materialkvalitet Brons Rg5
Dimension (Nominell diameter) DN 20
Utvändig rördiameter alla anslutningar 20 mm
Anslutningar Övrigt
Med koppling anslutning 1 Ja
Med koppling anslutning 2 Ja
Med koppling anslutning 3 Nej
Tryckklass PN 16
Tryckklass fläns (flänsborrning) PN 16
Max. tryckdifferens i öppet läge 800 bar
Ytskydd Övrigt
Läckageförlust Kvs-värde 0,05 %
Grundkarakteristisk Jämt fördelad procent
Läckageförlust bypass kvs-värde 0,2 %
Grundkarakteristisk för bypass Linjär
Installationsmetod, fördelande Nej
Styrinställning (Svo) 0,001 %
Stängningstryck 800 bar
Noll-tryck returflöde Spänningslöst stängd
Lägesrapportering 0-10V
Inställbar återkopplingssignal Ja
Transmission Magnetisk
Inställbart arbetsområde Nej
Hjälpkontakter Nej
Med ändkontakter Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 2 s
Kapslingsklass (IP) IP31
Explosionssäker Nej
Max. ingång elektrisk effekt 33 VA
Tillåten relativ luftfuktighet 5000 - 95000 %
Omgivningstemperatur -5 - 45 °C
Längd anslutning 1 47,5 mm
Bygglängd anslutning 1 (Z1) 47,5 mm
Längd anslutning 2 47,5 mm
Bygglängd anslutning 2 (Z2) 47,5 mm
Längd anslutning 3 52,5 mm
Bygglängd anslutning 3 (Z3) 52,5 mm
Höjd 391,5 mm
Bredd 163 mm
Djup 101 mm
Palltyp -
Djup (mm) 500
Bredd (mm) 200
Höjd (mm) 200
Vikt (kg) 7,7
RSK-nummer5353432
ProduktStyrventil
ProduktnamnMXG461B20-5
DimensionDN20
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
Funktionkvs 5
Färg-
Ytbehandling-
Material -
Standard-
Övrig info-
Materialkvalitet Brons Rg5
Anslutningar Övrigt
Med koppling anslutning 1 Ja
Med koppling anslutning 2 Ja
Med koppling anslutning 3 Nej
Tryckklass PN 16
Ytskydd Övrigt
Styrinställning (Svo) 0,001 %
Stängningstryck 800 bar
Lägesrapportering 0-10V
Transmission Magnetisk
Inställbart arbetsområde Nej
Hjälpkontakter Nej
Med ändkontakter Nej
Lämplig för manuell drift Ja
Gångtid 2 s
Kapslingsklass (IP) IP31
Explosionssäker Nej
Längd anslutning 1 47,5 mm
Längd anslutning 2 47,5 mm
Längd anslutning 3 52,5 mm
Höjd 391,5 mm
Bredd 163 mm
Djup 101 mm