Tillverkarens artikelnummerVGS211F-50CS
GTIN3606489660970
ProduktGlobventil
ProduktnamnVGS211F-50CS 35M SD00
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande2-vägs
Färgblå
Ytbehandling-
Material segjärn EN-JS 1030
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida -
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 3606489660970
Tillverkarens produktsida -
Produktegenskaper
Material hus/kapsling/stomme Gjutjärn
Materialkvalitet Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Dimension anslutning 1 2" (50)
Utvändig rördiameter anslutning 1 50 mm
Anslutning 1 Fläns
Tryckklass PN 16
Tryckklass fläns (flänsborrning) PN 16
Medietemperatur (kontinuerlig) 200 - 200 °C
Ytskydd Obehandlad
Kvs-värde 40 m³/h
Läckageförlust Kvs-värde 0,02 %
Automatisk flödeskontroll Nej
Grundkarakteristisk Jämt fördelad procent
Slaglängd 25 mm
Lämplig för värme Ja
Lämplig för tappvatten Ja
Lämplig för processvatten Ja
Lämplig för kyla Ja
Antal i FP 1
GTIN FP 3606489660970
Förpackningstyp Ospecificerad förpackning
Förpackningsfunktion -
Palltyp -
Djup (mm) 164
Bredd (mm) 299
Höjd (mm) 233
Vikt (kg) 14,7
RSK-nummer5356425
ProduktGlobventil
Dimension-
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp-
Effekt/Eldata-
Funktion-
Utförande2-vägs
Färgblå
Ytbehandling-
Material segjärn EN-JS 1030
Standard-
Övrig info-
Dimension anslutning 1 2" (50)
Anslutning 1 Fläns
Tryckklass PN 16
Ytskydd Obehandlad
Kvs-värde 40 m³/h
Automatisk flödeskontroll Nej
Slaglängd 25 mm