| Produktnamn | VVF42.40-16 |
| Dimension | DN40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, kvs16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2-vägs |
| Utförande | med flänsar |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55204-V107 |
|---|
| GTIN | 7612914087270 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Dimension anslutning 1 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Dimension anslutning 2 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 4 bar |
| Ytskydd | Övrigt |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0,02 % |
| Automatisk flödeskontroll | Nej |
| Mätnipplar flöde | Nej |
| Grundkarakteristisk | Jämt fördelad procent |
| Styrinställning (Svo) | 100 % |
| Slaglängd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 100 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 100 mm |
| Längd anslutning 2 | 100 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 100 mm |
| Axelhöjd | 133,5 mm |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 9,2 | ||
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5354061.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560032921-00012 v1.pdf |
| RSK-nummer | 5354069 |
| GTIN | 7612914087270 |
| Produkt | Styrventil |
| Produktnamn | VVF42.40-16 |
| Dimension | DN40 |
| Storlek | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2-vägs |
| Utförande | med flänsar |
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Anslutning 1 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Fläns |
| Tryckklass | PN 16 |
| Ytskydd | Övrigt |
| Mätnipplar flöde | Nej |
| Slaglängd | 20 mm |
| Axelhöjd | 133,5 mm |