| Produktnamn | VXF42.80-100 |
| Dimension | DN80 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, kvs100 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3-vägs |
| Utförande | med flänsar |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55204-V141 |
|---|
| GTIN | 7612914087614 |
|---|
| Materialkvalitet | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 80 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 80 mm |
| Anslutningar | Fläns |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 4 bar |
| Ytskydd | Övrigt |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0,02 % |
| Grundkarakteristisk | Jämt fördelad procent |
| Läckageförlust bypass kvs-värde | 2 % |
| Grundkarakteristisk för bypass | Linjär |
| Med T-stycke för 4-vägsanslutning | Nej |
| Installationsmetod, fördelande | Ja |
| Styrinställning (Svo) | 100 % |
| Slaglängd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 155 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 155 mm |
| Längd anslutning 2 | 155 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 155 mm |
| Längd anslutning 3 | 155 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 155 mm |
| Axelhöjd | 171,5 mm |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 340 | ||
| Höjd (mm) | 340 | ||
| Vikt (kg) | 19,2 | ||
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5354061.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560032921-00011 v1.pdf |
| RSK-nummer | 5354181 |
| GTIN | 7612914087614 |
| Produkt | Styrventil |
| Produktnamn | VXF42.80-100 |
| Dimension | DN80 |
| Storlek | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3-vägs |
| Utförande | med flänsar |
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Anslutningar | Fläns |
| Tryckklass | PN 16 |
| Ytskydd | Övrigt |
| Slaglängd | 20 mm |
| Axelhöjd | 171,5 mm |