| Produktnamn | VXF53.15-1.6 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN25, kvs1.6 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | 3-vägs, med fläns |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn |
| RSK flik | 12 Automatik/Styrventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55208-V140 |
|---|
| GTIN | 7612914079640 |
|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-18 (GGG 40.3) |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | DN 15 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutningar | Fläns |
| Med koppling anslutning 1 | Nej |
| Med koppling anslutning 2 | Nej |
| Med koppling anslutning 3 | Nej |
| Tryckklass | PN 25 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 25 |
| Max. tryckdifferens i öppet läge | 12 bar |
| Ytskydd | Övrigt |
| Läckageförlust Kvs-värde | 0,01 % |
| Grundkarakteristisk | Jämt fördelad procent |
| Läckageförlust bypass kvs-värde | 2 % |
| Grundkarakteristisk för bypass | Linjär |
| Med T-stycke för 4-vägsanslutning | Nej |
| Installationsmetod, fördelande | Ja |
| Styrinställning (Svo) | 100 % |
| Slaglängd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 65 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 65 mm |
| Längd anslutning 2 | 65 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 65 mm |
| Längd anslutning 3 | 65 mm |
| Bygglängd anslutning 3 (Z3) | 65 mm |
| Axelhöjd | 159,5 mm |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 237 | ||
| Bredd (mm) | 169 | ||
| Höjd (mm) | 135 | ||
| Vikt (kg) | 3,32 | ||
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5351520.pdf |
| RSK-nummer | 5351554 |
| GTIN | 7612914079640 |
| Produkt | Styrventil |
| Produktnamn | VXF53.15-1.6 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Färg | svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn |
| Anslutningar | Fläns |
| Tryckklass | PN 25 |
| Ytskydd | Övrigt |
| Slaglängd | 20 mm |
| Längd anslutning 1 | 65 mm |
| Längd anslutning 2 | 65 mm |
| Längd anslutning 3 | 65 mm |
| Axelhöjd | 159,5 mm |