Tillverkarens artikelnummerBPZ:VXG44.15-0.25
GTIN7612914011459
ProduktStyrventil
ProduktnamnVXG44.15-0.25
DimensionDN15
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
Funktionkvs 0,25
Utförande3-vägs, exklusive koppling
Färg-
Ytbehandling-
Material brons
Standard-
Övrig info-
RSK flik12 Automatik/Styrventiler
GTIN 7612914011459
Produktegenskaper
Materialkvalitet Brons Rg5
Dimension (Nominell diameter) DN 15
Utvändig rördiameter alla anslutningar 15 mm
Anslutningar Utvändig gänga
Med koppling anslutning 1 Ja
Med koppling anslutning 2 Ja
Med koppling anslutning 3 Ja
Tryckklass PN 16
Tryckklass fläns (flänsborrning) PN 16
Max. tryckdifferens i öppet läge 4 bar
Ytskydd Obehandlad
Läckageförlust Kvs-värde 0,02 %
Grundkarakteristisk Linjär
Läckageförlust bypass kvs-värde 0,02 %
Grundkarakteristisk för bypass Linjär
Med T-stycke för 4-vägsanslutning Nej
Installationsmetod, fördelande Nej
Styrinställning (Svo) 50 %
Slaglängd 5,5 mm
Längd anslutning 1 50 mm
Bygglängd anslutning 1 (Z1) 50 mm
Längd anslutning 2 50 mm
Bygglängd anslutning 2 (Z2) 50 mm
Längd anslutning 3 58 mm
Bygglängd anslutning 3 (Z3) 58 mm
Axelhöjd 45 mm
Palltyp -
Djup (mm) 143
Bredd (mm) 108
Höjd (mm) 70
Vikt (kg) 0,55
RSK-nummer5353702
ProduktStyrventil
ProduktnamnVXG44.15-0.25
DimensionDN15
Storlek-
Tryck/Flöde/TempPN16
Effekt/Eldata-
Funktionkvs 0,25
Färg-
Ytbehandling-
Material brons
Standard-
Övrig info-
Materialkvalitet Brons Rg5
Anslutningar Utvändig gänga
Med koppling anslutning 1 Ja
Med koppling anslutning 2 Ja
Med koppling anslutning 3 Ja
Tryckklass PN 16
Ytskydd Obehandlad
Grundkarakteristisk Linjär
Styrinställning (Svo) 50 %
Slaglängd 5,5 mm
Längd anslutning 1 50 mm
Längd anslutning 2 50 mm
Längd anslutning 3 58 mm
Axelhöjd 45 mm