RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-03-17
RSK-nr enhet: ST
Pumpenhet M02 / G4 installeras med Flamcomat Grundkärl med integrerad avluftningsenhet samt anslutningsslangar som tillsammans håller tryckhållning, avluftning och påfyllning. Tryckområde 1,2 - 3,5 bar och 500-2300kW effektområde. Då kärlet verkar som öppet kärl, behövs ej besiktning. Anslutning från båda sidor. Temperatur + 3-70 o max 30 % glykol. 1" anslutning mellan pump o kärl, 1 1/4" mellan pump och systemet, påfyllning 1/2"
Pumpenhet M02 / G4 installeras med Flamcomat Grundkärl med integrerad avluftningsenhet samt anslutningsslangar som tillsammans håller tryckhållning, avluftning och påfyllning. Tryckområde 1,2 - 3,5 bar och 500-2300kW effektområde. Då kärlet verkar som öppet kärl, behövs ej besiktning. Anslutning från båda sidor. Temperatur + 3-70 o max 30 % glykol. 1" anslutning mellan pump o kärl, 1 1/4" mellan pump och systemet, påfyllning 1/2"
| RSK-nummer | 5533374 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 17943 |
| GTIN | 8712874179431 |
| Produkt | Tryckhållningsenhet |
| Produktnamn | Flamcomat M02/G4 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | H=540mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,2-3,5bar |
| Effekt/Eldata | 500-2300kW |
| Funktion | till expansionskärl |
| Utförande | tryckhållningspump |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 17943 |
|---|
| GTIN | 8712874179431 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
|---|
| Aktiv princip | Pump |
|---|---|
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck | 3,5 bar |
| Horisontell placering | Ja |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Funktion Master/Slave | Ja |
| Med expansionskärl | Nej |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Nej |
| Dimension expansionsanslutning | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter expansionsanslutning | 48,3 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 930 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 1092 | ||
| Vikt (kg) | 38 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_583_5533374.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_583_5533374.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_583_5533374.pdf |
| RSK-nummer | 5533374 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 17943 |
| GTIN | 8712874179431 |
| Produkt | Tryckhållningsenhet |
| Produktnamn | Flamcomat M02/G4 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | H=540mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,2-3,5bar |
| Effekt/Eldata | 500-2300kW |
| Funktion | till expansionskärl |
| Utförande | tryckhållningspump |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 17943 |
|---|
| GTIN | 8712874179431 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
|---|
| Aktiv princip | Pump |
|---|---|
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck | 3,5 bar |
| Horisontell placering | Ja |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Funktion Master/Slave | Ja |
| Med expansionskärl | Nej |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Nej |
| Dimension expansionsanslutning | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter expansionsanslutning | 48,3 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 930 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 590 | ||
| Höjd (mm) | 1092 | ||
| Vikt (kg) | 38 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_583_5533374.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_583_5533374.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_583_5533374.pdf |