RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-03-17
RSK-nr enhet: ST
Pumpenhet m10/G4 installeras med Flamcomat Grundkärl med integrerad avluftningsenhet samt anslutningsslangar som tillsammans håller tryckhållning, avluftning och påfyllning. Då kärlet verkar som öppet kärl, behövs ej besiktning. Kan anslutas på båda sidor. Temperaturområde + 3 - 70 grader. 30 % Glykol el liknande inblandning Tryckområde 2-5 bar och 900 - 4 700 kW effektområde.
Pumpenhet m10/G4 installeras med Flamcomat Grundkärl med integrerad avluftningsenhet samt anslutningsslangar som tillsammans håller tryckhållning, avluftning och påfyllning. Då kärlet verkar som öppet kärl, behövs ej besiktning. Kan anslutas på båda sidor. Temperaturområde + 3 - 70 grader. 30 % Glykol el liknande inblandning Tryckområde 2-5 bar och 900 - 4 700 kW effektområde.
| RSK-nummer | 5533375 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 17944 |
| GTIN | 8712874179448 |
| Produkt | Tryckhållningsenhet |
| Produktnamn | Flamcomat M10/G4 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | H=515mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,0-5,0bar |
| Effekt/Eldata | 900-4700kW |
| Funktion | till expansionskärl |
| Utförande | tryckhållningspump |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 17944 |
|---|
| GTIN | 8712874179448 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
|---|
| Aktiv princip | Pump |
|---|---|
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck | 5 bar |
| Horisontell placering | Ja |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Funktion Master/Slave | Ja |
| Med expansionskärl | Nej |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Nej |
| Dimension expansionsanslutning | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter expansionsanslutning | 48,3 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 930 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 1092 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_583_5533375.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_583_5533375.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_583_5533375.pdf |
| RSK-nummer | 5533375 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 17944 |
| GTIN | 8712874179448 |
| Produkt | Tryckhållningsenhet |
| Produktnamn | Flamcomat M10/G4 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | H=515mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,0-5,0bar |
| Effekt/Eldata | 900-4700kW |
| Funktion | till expansionskärl |
| Utförande | tryckhållningspump |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | stålplåt/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 17944 |
|---|
| GTIN | 8712874179448 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.flamcogroup.com/se/catalog/flexcon-expansion-system-och-tillbehor/expansionsautomater/flamcomat-grundkarl-och-extrakarl/flamcomat-fg-grundkarl |
|---|
| Aktiv princip | Pump |
|---|---|
| Tryckklass | PN 10 |
| Max. arbetstryck | 5 bar |
| Horisontell placering | Ja |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Funktion Master/Slave | Ja |
| Med expansionskärl | Nej |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Nej |
| Dimension expansionsanslutning | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter expansionsanslutning | 48,3 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 930 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 530 | ||
| Höjd (mm) | 1092 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_583_5533375.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_583_5533375.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_583_5533375.pdf |