RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-05-20
RSK-nr enhet: ST
Reflex Variomat VS styrenhet består av pump, motorkulventil, magnetventil för påfyllning, elskåp samt övriga ventiler och kopplingar som krävs för en komplett styrenhet. Variomat VS måste kompletteras med ett Variomat VG expansionskärl, anslutningssats och tryckutjämningskärl för att få en komplett tryckhållning. Variomat VG är ett trycklöst kärl med bälg och tryckhållningsenheten har en integrerad avgasningsfunktion. Variomat VS2-1/35 har styrskåp Touch. I styrskåpet finns summalarm, lågnivålarm, analoga signaler för tryck och nivå samt RS-485 gränssnitt för kommunikation. RS-485 kräver tilläggsmodul.
Reflex Variomat VS styrenhet består av pump, motorkulventil, magnetventil för påfyllning, elskåp samt övriga ventiler och kopplingar som krävs för en komplett styrenhet. Variomat VS måste kompletteras med ett Variomat VG expansionskärl, anslutningssats och tryckutjämningskärl för att få en komplett tryckhållning. Variomat VG är ett trycklöst kärl med bälg och tryckhållningsenheten har en integrerad avgasningsfunktion. Variomat VS2-1/35 har styrskåp Touch. I styrskåpet finns summalarm, lågnivålarm, analoga signaler för tryck och nivå samt RS-485 gränssnitt för kommunikation. RS-485 kräver tilläggsmodul.
| RSK-nummer | 5533032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Styrenhet |
| Produktnamn | Reflex Variomat VS2-1/35 Touch |
| Dimension | R25 |
| Storlek | B: 495mm, Dj: 536mm, H: 921mm |
| Tryck/Flöde/Temp | < 2,5 bar drifttryck. PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V / 50Hz, 0,8kW |
| Funktion | tryckhållning med pump |
| Utförande | styrskåp Touch |
|---|---|
| Färg | grön, grå, svart |
| Ytbehandling | delvis pulverlackerad |
| Material | stålplåt, aluminium, plast |
| Standard | DIN-EN12828 |
| Övrig info | ska kompletteras med VG kärl |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/tryckhallning-2/reflex-variomat/ |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/tryckhallning-2/reflex-variomat/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 820 | ||
| Höjd (mm) | 1210 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1123_5533032.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5533032.pdf |
| RSK-nummer | 5533032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Styrenhet |
| Produktnamn | Reflex Variomat VS2-1/35 Touch |
| Dimension | R25 |
| Storlek | B: 495mm, Dj: 536mm, H: 921mm |
| Tryck/Flöde/Temp | < 2,5 bar drifttryck. PN10 |
| Effekt/Eldata | 230V / 50Hz, 0,8kW |
| Funktion | tryckhållning med pump |
| Utförande | styrskåp Touch |
|---|---|
| Färg | grön, grå, svart |
| Ytbehandling | delvis pulverlackerad |
| Material | stålplåt, aluminium, plast |
| Standard | DIN-EN12828 |
| Övrig info | ska kompletteras med VG kärl |
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/tryckhallning-2/reflex-variomat/ |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://somathermvvs.se/tryckhallning-2/reflex-variomat/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | Skyddad | ||
| Palltyp | Ospecificerad | ||
| Djup (mm) | 690 | ||
| Bredd (mm) | 820 | ||
| Höjd (mm) | 1210 | ||
| Vikt (kg) | 45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1123_5533032.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1123_5533032.pdf |