Avaktiverad 2024-05-31
Inlagd: 2018-04-06
RSK-nr enhet: ST
För värmesystem upp till 400 kW och kylsystem upp till 600 kW Simply Compresso är ett noggrant tryckhållningssystem med kompressor för värme-, kyl- och solfångarsystem. Det är särskilt lämpligt när det ställs krav på extrem kompakthet, plug & play och full tryckkontroll. Simply Compresso är det senaste i serien Compresso Connect avsedd för system med 3 bar säkerhetsventil och en värmekapacitet på upp till 400 kW. Kontrollenheten BrainCube Connect möjliggör kommunikation med BMS-system och andra BrainCubes. Dessutom är det möjligt att fjärrstyra eller fjärravläsa tryckhållningssystemet via internet.
För värmesystem upp till 400 kW och kylsystem upp till 600 kW Simply Compresso är ett noggrant tryckhållningssystem med kompressor för värme-, kyl- och solfångarsystem. Det är särskilt lämpligt när det ställs krav på extrem kompakthet, plug & play och full tryckkontroll. Simply Compresso är det senaste i serien Compresso Connect avsedd för system med 3 bar säkerhetsventil och en värmekapacitet på upp till 400 kW. Kontrollenheten BrainCube Connect möjliggör kommunikation med BMS-system och andra BrainCubes. Dessutom är det möjligt att fjärrstyra eller fjärravläsa tryckhållningssystemet via internet.
| RSK-nummer | 5533378 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30102141002 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckhållningssystem |
| Produktnamn | Simply Compresso C 2.1-80 SWM |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för värme-kyl&solfångarsystem |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | beryllium |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/sv-se/products/tryckhållning-smutsavskiljning-och-avgasning/tryckhållning/Tryckhallningssystem-medkompressor/Pages/default.aspx |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 30102141002 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/sv-se/products/tryckhållning-smutsavskiljning-och-avgasning/tryckhållning/Tryckhallningssystem-medkompressor/Pages/default.aspx |
|---|
| Volym/Innehåll | 80 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Ja |
| Dimension expansionsanslutning | 1/2" (15) |
| Anslutning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 1107 mm |
| Diameter | 1107 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_5533377.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_5533377.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_14_5531616.pdf |
| RSK-nummer | 5533378 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30102141002 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckhållningssystem |
| Produktnamn | Simply Compresso C 2.1-80 SWM |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för värme-kyl&solfångarsystem |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | beryllium |
| Ytbehandling | - |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/sv-se/products/tryckhållning-smutsavskiljning-och-avgasning/tryckhållning/Tryckhallningssystem-medkompressor/Pages/default.aspx |
| RSK flik | 13 Kärl/Cisterner/Reningsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 30102141002 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/sv-se/products/tryckhållning-smutsavskiljning-och-avgasning/tryckhållning/Tryckhallningssystem-medkompressor/Pages/default.aspx |
|---|
| Volym/Innehåll | 80 l |
|---|---|
| Max. arbetstryck | 9 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70 °C |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kopplingsbar | Ja |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Digital styrenhet | Ja |
| Dubbel pump/kompressorenhet | Nej |
| Med utbytbart membran | Nej |
| Kompressor på bottenplatta | Ja |
| Dimension expansionsanslutning | 1/2" (15) |
| Anslutning | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Höjd | 1107 mm |
| Diameter | 1107 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_14_5533377.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_14_5533377.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_14_5531616.pdf |