RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-04-25
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätare för kallvatten. Torrlöpande flerstrålig kallvattenmätare Q3 10 R160 enligt MID, bygglängd 260mm, utvändig gänga G40. Förberedd för pulsutgång typ Reed. Mätare ska monteras horisontellt.
Vattenmätare för kallvatten. Torrlöpande flerstrålig kallvattenmätare Q3 10 R160 enligt MID, bygglängd 260mm, utvändig gänga G40. Förberedd för pulsutgång typ Reed. Mätare ska monteras horisontellt.
| RSK-nummer | 5183996 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061252260 |
| GTIN | 7331807074660 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6125 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3 10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallvatten |
| Utförande | utvändig gänga, med pulsutgång |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | förberedd för pulsmätare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061252260 |
|---|
| GTIN | 7331807074660 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 30 °C |
| Bygglängd | 260 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 95 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 2,15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183996.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183996.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183996.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183996.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183996.pdf |
| RSK-nummer | 5183996 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061252260 |
| GTIN | 7331807074660 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6125 |
| Dimension | G40 |
| Storlek | BL=260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3 10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallvatten |
| Utförande | utvändig gänga, med pulsutgång |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | förberedd för pulsmätare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061252260 |
|---|
| GTIN | 7331807074660 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 40 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 40 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 40 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 30 °C |
| Bygglängd | 260 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 95 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 2,15 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183996.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183996.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183996.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183996.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183996.pdf |