RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-04-17
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätare för varmvatten med puls. Torrlöpande flerstrålig varmvattenmätare Q3 16 R80 enligt MID, bygglängd 300mm, utvändig gänga G50. Med pulsutgång typ Reed, 10 liter/puls. Mätare ska monteras horisontellt.
Vattenmätare för varmvatten med puls. Torrlöpande flerstrålig varmvattenmätare Q3 16 R80 enligt MID, bygglängd 300mm, utvändig gänga G50. Med pulsutgång typ Reed, 10 liter/puls. Mätare ska monteras horisontellt.
| RSK-nummer | 5183981 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061482300 |
| GTIN | 7331807074745 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6148 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | BL=300mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3 16, max +90ºC |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för varmvatten |
| Utförande | med puls, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | puls typ Reed 10l/puls |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061482300 |
|---|
| GTIN | 7331807074745 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 300 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 120 | ||
| Höjd (mm) | 153 | ||
| Vikt (kg) | 4,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183981.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183981.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183981.pdf |
| RSK-nummer | 5183981 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061482300 |
| GTIN | 7331807074745 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6148 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | BL=300mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3 16, max +90ºC |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för varmvatten |
| Utförande | med puls, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | puls typ Reed 10l/puls |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061482300 |
|---|
| GTIN | 7331807074745 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 300 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 120 | ||
| Höjd (mm) | 153 | ||
| Vikt (kg) | 4,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183981.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183981.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183981.pdf |