RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-01-18
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätare för varmvatten Q3 2,5 80mm, förberedd för puls. Torrlöpande enstrålig varmvattenmätare enligt MID. Mätarhus kan vridas 360-grader för att underlätta avläsning. Mätare kan monteras både horisontellt (R80) och vertikalt (R63).
Vattenmätare för varmvatten Q3 2,5 80mm, förberedd för puls. Torrlöpande enstrålig varmvattenmätare enligt MID. Mätarhus kan vridas 360-grader för att underlätta avläsning. Mätare kan monteras både horisontellt (R80) och vertikalt (R63).
| RSK-nummer | 5183875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061552080 |
| GTIN | 7331807074493 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6155 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | BL=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Qn1,5, max temp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvarmvatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061552080 |
|---|
| GTIN | 7331807074493 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 80 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 80 | ||
| Bredd (mm) | 14 | ||
| Höjd (mm) | 72 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183875.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183875.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183875.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183875.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183875.pdf |
| RSK-nummer | 5183875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061552080 |
| GTIN | 7331807074493 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6155 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | BL=80mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Qn1,5, max temp +90°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvarmvatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061552080 |
|---|
| GTIN | 7331807074493 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 80 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 80 | ||
| Bredd (mm) | 14 | ||
| Höjd (mm) | 72 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183875.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183875.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183875.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183875.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183875.pdf |