RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2006-10-10
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätare för varmvatten Q3 2,5 110mm, med puls. Pulsutgång 10 liter/puls typ Reed. Torrlöpande enstrålig varmvattenmätare enligt MID. Mätarhus kan vridas 360-grader för att underlätta avläsning. Mätare kan monteras både horisontellt (R80) och vertikalt (R63).
Vattenmätare för varmvatten Q3 2,5 110mm, med puls. Pulsutgång 10 liter/puls typ Reed. Torrlöpande enstrålig varmvattenmätare enligt MID. Mätarhus kan vridas 360-grader för att underlätta avläsning. Mätare kan monteras både horisontellt (R80) och vertikalt (R63).
| RSK-nummer | 5183775 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061562110 |
| GTIN | 7331807074622 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6156VV |
| Dimension | G20 |
| Storlek | Qn1,5 L=110 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för varmvatten, max 90ºC |
| Utförande | utv gänga pulsutgång 10 l/p |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061562110 |
|---|
| GTIN | 7331807074622 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 110 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 110 | ||
| Bredd (mm) | 75 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183775.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183775.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183775.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_29_5183775.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183775.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183775.pdf |
| RSK-nummer | 5183775 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061562110 |
| GTIN | 7331807074622 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6156VV |
| Dimension | G20 |
| Storlek | Qn1,5 L=110 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för varmvatten, max 90ºC |
| Utförande | utv gänga pulsutgång 10 l/p |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061562110 |
|---|
| GTIN | 7331807074622 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 20 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 20 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 20 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 90 °C |
| Bygglängd | 110 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 110 | ||
| Bredd (mm) | 75 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5183775.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5183775.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5183775.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_29_5183775.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5183775.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5183775.pdf |