RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-14
RSK-nr enhet: ST
Vattenmätare Ringkolv med M-bus 1 liter/avläsning. Kallvattenmätare Q3 16 R400 enligt MID, bygglängd 300mm, utvändig gänga G50. Ringkolvmätaren är extremt noggrann redan vid lågt flöde och har ingen efterrotation. Mätaren kan monteras både horisontellt och vertikalt.
Vattenmätare Ringkolv med M-bus 1 liter/avläsning. Kallvattenmätare Q3 16 R400 enligt MID, bygglängd 300mm, utvändig gänga G50. Ringkolvmätaren är extremt noggrann redan vid lågt flöde och har ingen efterrotation. Mätaren kan monteras både horisontellt och vertikalt.
| RSK-nummer | 5143836 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061671300 |
| GTIN | 7331807076145 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6167KV |
| Dimension | G50 |
| Storlek | 300mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar, 16 m3/h, +30°C |
| Effekt/Eldata | M-bus |
| Funktion | vattenmätning av kallvatten |
| Utförande | gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | obehandlad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061671300 |
|---|
| GTIN | 7331807076145 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 30 °C |
| Bygglängd | 300 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 33 | ||
| Bredd (mm) | 19 | ||
| Höjd (mm) | 19 | ||
| Vikt (kg) | 6,52 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5143836.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5143836.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5143836.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5143836.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5143836.pdf |
| RSK-nummer | 5143836 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1061671300 |
| GTIN | 7331807076145 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | 6167KV |
| Dimension | G50 |
| Storlek | 300mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 16 bar, 16 m3/h, +30°C |
| Effekt/Eldata | M-bus |
| Funktion | vattenmätning av kallvatten |
| Utförande | gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | obehandlad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1061671300 |
|---|
| GTIN | 7331807076145 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 50 mm |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 50 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Lämplig för olja | Nej |
| Permanent flöde (Q3) | 16 m³/h |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 1600 kPa |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 30 °C |
| Bygglängd | 300 mm |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 33 | ||
| Bredd (mm) | 19 | ||
| Höjd (mm) | 19 | ||
| Vikt (kg) | 6,52 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5143836.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5143836.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5143836.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5143836.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5143836.pdf |