RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-11-01
RSK-nr enhet: ST
7450B är en statistik ultraljudsbaserad vattenmätare som lämpar sig för alla typer av kall- och varmvattenförsörjning i bostäder och möjliggör tillförlitliga, långsiktiga stabila mätningar under krävande förhållanden (enheten mäter inte luftbubblor och är okänslig för sedimentering). Enheten har utvecklats inom ramen för MID-bestämmelserna, uppfyller EU:s övriga föreskrifter och har erhållit en rad hygiencertifieringar (KTW/W270, ACS, WRAS med flera). Den integrerade kommunikationsfunktionen stöder fjärravläsning av mätdata, dels av personal till fots eller fordon (eller genom passiv avläsningsutrustning i fordon), dels via fasta nätverk (uppgradering kräver inget arbete på plats DN 15 till 40 - MID-godkänd med dynamiskt område upp till R 400 - IP 68 lämplig för utomhusinstallationer - Trådbunden M-bus/Puls. - Display med fel- och larmkoder, inklusive läckagedetektering. - Batteriets livslängd upp till 16 år.
7450B är en statistik ultraljudsbaserad vattenmätare som lämpar sig för alla typer av kall- och varmvattenförsörjning i bostäder och möjliggör tillförlitliga, långsiktiga stabila mätningar under krävande förhållanden (enheten mäter inte luftbubblor och är okänslig för sedimentering). Enheten har utvecklats inom ramen för MID-bestämmelserna, uppfyller EU:s övriga föreskrifter och har erhållit en rad hygiencertifieringar (KTW/W270, ACS, WRAS med flera). Den integrerade kommunikationsfunktionen stöder fjärravläsning av mätdata, dels av personal till fots eller fordon (eller genom passiv avläsningsutrustning i fordon), dels via fasta nätverk (uppgradering kräver inget arbete på plats DN 15 till 40 - MID-godkänd med dynamiskt område upp till R 400 - IP 68 lämplig för utomhusinstallationer - Trådbunden M-bus/Puls. - Display med fel- och larmkoder, inklusive läckagedetektering. - Batteriets livslängd upp till 16 år.
| RSK-nummer | 5182448 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7450B15-2,5MP |
| GTIN | - |
| Produkt | Flödes-/vattenmätare |
| Produktnamn | 7450B15-2,5MP |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | 110mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperaturområde 0- +70°C |
| Effekt/Eldata | Trådad M-bus/puls |
| Funktion | för kall-/varmvatten |
| Utförande | utvändig gänga ISO2281 |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing, blyfri (max 0,1%) |
| Standard | MID |
| Övrig info | ultraljud |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7450B15-2,5MP |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5182448 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7450B15-2,5MP |
| GTIN | - |
| Produkt | Flödes-/vattenmätare |
| Produktnamn | 7450B15-2,5MP |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | 110mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Temperaturområde 0- +70°C |
| Effekt/Eldata | Trådad M-bus/puls |
| Funktion | för kall-/varmvatten |
| Utförande | utvändig gänga ISO2281 |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing, blyfri (max 0,1%) |
| Standard | MID |
| Övrig info | ultraljud |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7450B15-2,5MP |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | 0,9 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |