Inlagd: 2021-10-28
RSK-nr enhet: ST
ARIES är en vattenmätare med en enda stråle som är särskilt utformad för marknaden för undermätning som har utvecklats inom ramen för MID och uppfyller de europeiska kraven för mätare. ARIES är modulär och kan utrustas för att kommunicera med radio (wireless M-bus), puls ut eller trådad M-bus (se tillbehör). Har Integrerat inloppsfilter av plast. Packningar med koppling finns som tillbehör.
ARIES är en vattenmätare med en enda stråle som är särskilt utformad för marknaden för undermätning som har utvecklats inom ramen för MID och uppfyller de europeiska kraven för mätare. ARIES är modulär och kan utrustas för att kommunicera med radio (wireless M-bus), puls ut eller trådad M-bus (se tillbehör). Har Integrerat inloppsfilter av plast. Packningar med koppling finns som tillbehör.
| RSK-nummer | 5144011 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3113445_870661 |
| GTIN | - |
| Produkt | Kallvattenmätare |
| Produktnamn | ARIES (KV) |
| Dimension | G3/4B |
| Storlek | 80 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, 2,5 m³/h, 0,1- 50°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vinghjul, kallvattenmätare |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.diehl.com/metering/sv/produkter-och-tjaenster/vattenmaetning/vattenmaetning-produkt/aries-dn15-20/323662/ |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 3113445_870661 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.diehl.com/metering/sv/produkter-och-tjaenster/vattenmaetning/vattenmaetning-produkt/aries-dn15-20/323662/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1120_5144011.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1120_5144011.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1120_5144011.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1120_5144011.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1120_5144011.pdf |
| RSK-nummer | 5144011 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3113445_870661 |
| GTIN | - |
| Produkt | Kallvattenmätare |
| Produktnamn | ARIES (KV) |
| Dimension | G3/4B |
| Storlek | 80 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, 2,5 m³/h, 0,1- 50°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vinghjul, kallvattenmätare |
| Utförande | gängad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | MID |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.diehl.com/metering/sv/produkter-och-tjaenster/vattenmaetning/vattenmaetning-produkt/aries-dn15-20/323662/ |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 3113445_870661 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.diehl.com/metering/sv/produkter-och-tjaenster/vattenmaetning/vattenmaetning-produkt/aries-dn15-20/323662/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1120_5144011.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1120_5144011.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1120_5144011.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1120_5144011.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1120_5144011.pdf |