Inlagd: 2018-03-29
RSK-nr enhet: ST
Sensus Voltman turbinhjulsmätare för kallvatten MeiStream 100. Bygglängd 360. Anslutning fläns DN100. Dimensionerande flöde (Q3) = 160 m3/tim. Ratio (R) = 100. Mätarhus i gjutjärn.
Sensus Voltman turbinhjulsmätare för kallvatten MeiStream 100. Bygglängd 360. Anslutning fläns DN100. Dimensionerande flöde (Q3) = 160 m3/tim. Ratio (R) = 100. Mätarhus i gjutjärn.
| RSK-nummer | 5143709 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MSTMKSHE |
| GTIN | - |
| Produkt | Kallvattenmätare |
| Produktnamn | MeiStream 100/360 |
| Dimension | DN100/PN16 |
| Storlek | BL=360mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/Q3:160/T50 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | voltman turbinhjulsmätare |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | MID |
| Övrig info | förb. M-bus/Pulsgivare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | MSTMKSHE |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Anslutning | Fläns |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 160 m³/h |
| Ratio R (Q3/Q1) | 100 |
| Temperaturklass | T50 |
| Bygglängd | 360 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Mätmetod | Turbinhjul |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 335 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 370 | ||
| Vikt (kg) | 20,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5143708.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5143709 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | MSTMKSHE |
| GTIN | - |
| Produkt | Kallvattenmätare |
| Produktnamn | MeiStream 100/360 |
| Dimension | DN100/PN16 |
| Storlek | BL=360mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/Q3:160/T50 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | voltman turbinhjulsmätare |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn |
| Standard | MID |
| Övrig info | förb. M-bus/Pulsgivare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | MSTMKSHE |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Anslutning | Fläns |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 160 m³/h |
| Ratio R (Q3/Q1) | 100 |
| Temperaturklass | T50 |
| Bygglängd | 360 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Mätmetod | Turbinhjul |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Ja |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 335 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 370 | ||
| Vikt (kg) | 20,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5143708.pdf |
|---|---|