Avaktiverad 2024-09-16
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-07-19
RSK-nr enhet: ST
Denna mätare är anpassad för större flöden som exempelvis till en fastighet med flera bostäder eller i industri.Samtliga är försedda med Modularis vilket ger möjlighet att förse mätaren med valfritt gränssnitt för kommunikation med fastighetssystem och fjärravläsning. Mätaren kan monteras horisontellt eller vertikalt. Manuell avläsning eller via vald kommunikationsmodul
Denna mätare är anpassad för större flöden som exempelvis till en fastighet med flera bostäder eller i industri.Samtliga är försedda med Modularis vilket ger möjlighet att förse mätaren med valfritt gränssnitt för kommunikation med fastighetssystem och fjärravläsning. Mätaren kan monteras horisontellt eller vertikalt. Manuell avläsning eller via vald kommunikationsmodul
| RSK-nummer | 5143645 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 4018919080118 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | Rossweiner MTK Modularis |
| Dimension | G25 (DN20) |
| Storlek | L=260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar, maxtemp +30°C, Q3 4,0 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallkvatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | torrlöpande vinghjulmätare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 4018919080118 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_560_5181628.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_560_5181628.pdf |
| RSK-nummer | 5143645 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 4018919080118 |
| Produkt | Vattenmätare |
| Produktnamn | Rossweiner MTK Modularis |
| Dimension | G25 (DN20) |
| Storlek | L=260mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar, maxtemp +30°C, Q3 4,0 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallkvatten |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | torrlöpande vinghjulmätare |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 4018919080118 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_560_5181628.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_560_5181628.pdf |