RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-10-02
RSK-nr enhet: ST
SITRANS FM flödesmätare bestående av mätrör MAG5100W DN50 EN 1092-1 PN16 fläns i kolstål ASTM A105. Linermaterial: EPDM. Elektodmaterial: Hastelloy C-276. Transmitter MAG5000 IP67 kompakt i polyamid med display 115-230V AC 50/60 Hz och 2st M20 kabelförskruvningar. Medietemperatur -10...+70ºC. Mätonoggrannhet 0,4% +/- 1mm/s.
SITRANS FM flödesmätare bestående av mätrör MAG5100W DN50 EN 1092-1 PN16 fläns i kolstål ASTM A105. Linermaterial: EPDM. Elektodmaterial: Hastelloy C-276. Transmitter MAG5000 IP67 kompakt i polyamid med display 115-230V AC 50/60 Hz och 2st M20 kabelförskruvningar. Medietemperatur -10...+70ºC. Mätonoggrannhet 0,4% +/- 1mm/s.
| RSK-nummer | 5182160 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7ME6520-2YC12-2LA1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Flödesmätare |
| Produktnamn | Sitrans FM MAG5000/5100W |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -10°C till +70°C |
| Effekt/Eldata | 115-230V AC 50/60 Hz |
| Funktion | för dricksvatten |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | polyesterpulverlackerad |
| Material | stål/polyamid, EPDM-infodring |
| Standard | PED, ASTM A105, fläns EN1092-1 |
| Övrig info | utsignaler 0/4-20mA/puls/relä |
| Tillverkarens produktsida | http://www.automation.siemens.com/w1/automation-technology-pulsed-dc-meters-18628.htm |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7ME6520-2YC12-2LA1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.automation.siemens.com/w1/automation-technology-pulsed-dc-meters-18628.htm |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_19_5182143_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_19_5182143_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_19_5182160.pdf |
| RSK-nummer | 5182160 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7ME6520-2YC12-2LA1 |
| GTIN | - |
| Produkt | Flödesmätare |
| Produktnamn | Sitrans FM MAG5000/5100W |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | BL=200mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -10°C till +70°C |
| Effekt/Eldata | 115-230V AC 50/60 Hz |
| Funktion | för dricksvatten |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | polyesterpulverlackerad |
| Material | stål/polyamid, EPDM-infodring |
| Standard | PED, ASTM A105, fläns EN1092-1 |
| Övrig info | utsignaler 0/4-20mA/puls/relä |
| Tillverkarens produktsida | http://www.automation.siemens.com/w1/automation-technology-pulsed-dc-meters-18628.htm |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7ME6520-2YC12-2LA1 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.automation.siemens.com/w1/automation-technology-pulsed-dc-meters-18628.htm |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_19_5182143_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_19_5182143_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_19_5182160.pdf |