RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-03-24
RSK-nr enhet: ST
En avancerad vattenmätare designad för att ge exakt och pålitlig mätning av vattenflöde och erbjuder en rad funktioner som gör den särskilt användbar för applikationer där noggrannhet och säkerhet är avgörande. MID-godkänd enligt 2014/32/EU. Vattenmätaren finns i två varianter: R=400 (mässing) och R=800 (komposit) Den integrerade trådlösa radioöverföringen, inklusive M-Bus (för walkby- eller driveby-read), LORAWAN och NB-IoT (för fast nätverk), säkerställer en flexibel och effektiv datainsamling och överföring. Våra uppkopplade vattenmätare är bara början – kombinerad med Wioniq-plattformen, vårt avancerade visualiseringsverktyg, får du en kraftfull lösning för att optimera din vattenhantering. Wioniq-plattformen erbjuder ett helt anpassningsbart gränssnitt där du enkelt kan övervaka förbrukning i realtid, sätta egna larm för avvikelser som läckor eller hög förbrukning och få proaktiva notifikationer. Dessutom är Wioniq-plattformen redan förberett för automatisk fakturering, vilket gör integrationen med ditt befintliga system smidig och effektiv. Läs mer på Wioniq.com Vattenmätaren är utrustad med flera larmfunktioner för att snabbt upptäcka problem, såsom läckage, rörbrott, tomma rör, omvänt flöde, samt varningar för låg batterikapacitet och bedrägeriförsök. Den är även försedd med larm för onormalt flöde och frost, vilket bidrar till att förhindra skador och driftstopp. Den är lämplig för användning inom dricksvattenapplikationer och har en lång batterilivslängd på upp till mer än 17år beroende på kommunikationsintervall, vilket gör den både kostnadseffektiv och hållbar. Mätaren kan fungera inom ett brett temperaturområde från -25°C till +55°C och har en tydlig LCD-display med 9 siffror och ikoner för enkel avläsning av data. För enkel lokal överföring av data kan mätaren även kommunicera via NFC (ISO 16693) och/eller optisk port (EN 62056-21), vilket gör det enkelt att läsa av mätarens data utan att behöva fysiskt ta bort den.
En avancerad vattenmätare designad för att ge exakt och pålitlig mätning av vattenflöde och erbjuder en rad funktioner som gör den särskilt användbar för applikationer där noggrannhet och säkerhet är avgörande. MID-godkänd enligt 2014/32/EU. Vattenmätaren finns i två varianter: R=400 (mässing) och R=800 (komposit) Den integrerade trådlösa radioöverföringen, inklusive M-Bus (för walkby- eller driveby-read), LORAWAN och NB-IoT (för fast nätverk), säkerställer en flexibel och effektiv datainsamling och överföring. Våra uppkopplade vattenmätare är bara början – kombinerad med Wioniq-plattformen, vårt avancerade visualiseringsverktyg, får du en kraftfull lösning för att optimera din vattenhantering. Wioniq-plattformen erbjuder ett helt anpassningsbart gränssnitt där du enkelt kan övervaka förbrukning i realtid, sätta egna larm för avvikelser som läckor eller hög förbrukning och få proaktiva notifikationer. Dessutom är Wioniq-plattformen redan förberett för automatisk fakturering, vilket gör integrationen med ditt befintliga system smidig och effektiv. Läs mer på Wioniq.com Vattenmätaren är utrustad med flera larmfunktioner för att snabbt upptäcka problem, såsom läckage, rörbrott, tomma rör, omvänt flöde, samt varningar för låg batterikapacitet och bedrägeriförsök. Den är även försedd med larm för onormalt flöde och frost, vilket bidrar till att förhindra skador och driftstopp. Den är lämplig för användning inom dricksvattenapplikationer och har en lång batterilivslängd på upp till mer än 17år beroende på kommunikationsintervall, vilket gör den både kostnadseffektiv och hållbar. Mätaren kan fungera inom ett brett temperaturområde från -25°C till +55°C och har en tydlig LCD-display med 9 siffror och ikoner för enkel avläsning av data. För enkel lokal överföring av data kan mätaren även kommunicera via NFC (ISO 16693) och/eller optisk port (EN 62056-21), vilket gör det enkelt att läsa av mätarens data utan att behöva fysiskt ta bort den.
| RSK-nummer | 5144386 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7016050-115 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ultraljudsvattenmätare |
| Produktnamn | SSM15-115 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | 115mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3=2,5, maxtemp +55°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ultrasonic kallvattenmätare |
| Utförande | mässing |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | ISO 4064:2023 |
| Övrig info | Utraljudsmätning IP68 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7016050-115 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
|---|---|
| Nominell diameter hus | DN 15 |
| Dimension alla anslutningar | DN 15 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 2,5 m³/h |
| Ratio R (Q3/Q1) | 400 |
| Temperaturklass | T50 |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 55 °C |
| Bygglängd | 115 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Mätmetod | Ultraljud |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Ja |
| Typ av vertikal montering | Stigande |
| Typ av mätarhus | Övrigt |
| Typ av indikering | Digital |
| Kommunikation | Integrerad |
| Typ av kommunikation | Övrigt |
| Kommunikationsgränssnitt | Övrigt |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Vattenmätarkonsol medlevereras | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_1275_5144386.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1275_5144367.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1275_5144386.pdf |
| RSK-nummer | 5144386 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7016050-115 |
| GTIN | - |
| Produkt | Ultraljudsvattenmätare |
| Produktnamn | SSM15-115 |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | 115mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, Q3=2,5, maxtemp +55°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ultrasonic kallvattenmätare |
| Utförande | mässing |
|---|---|
| Färg | grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | ISO 4064:2023 |
| Övrig info | Utraljudsmätning IP68 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7016050-115 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
|---|---|
| Nominell diameter hus | DN 15 |
| Dimension alla anslutningar | DN 15 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 2,5 m³/h |
| Ratio R (Q3/Q1) | 400 |
| Temperaturklass | T50 |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -25 - 55 °C |
| Bygglängd | 115 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Mätmetod | Ultraljud |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Ja |
| Typ av vertikal montering | Stigande |
| Typ av mätarhus | Övrigt |
| Typ av indikering | Digital |
| Kommunikation | Integrerad |
| Typ av kommunikation | Övrigt |
| Kommunikationsgränssnitt | Övrigt |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Vattenmätarkonsol medlevereras | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_1275_5144386.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1275_5144367.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1275_5144386.pdf |