Avaktiverad 2026-02-19
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-12-12
RSK-nr enhet: ST
Ringkolvmätare, torrlöpande MID R160 godkänd, förberedd för fjärravläsning med Falcon M-bus/puls eller radio modul.
Ringkolvmätare, torrlöpande MID R160 godkänd, förberedd för fjärravläsning med Falcon M-bus/puls eller radio modul.
| RSK-nummer | 5143738 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Ringkolvmätare |
| Produktnamn | V200P |
| Dimension | G25 (DN20) |
| Storlek | L=190mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/Q3=4 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallvatten |
| Utförande | utv. gänga, horisontell mont. |
|---|---|
| Färg | svart/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | POM |
| Övrig info | Förberedd för M-bus/puls/radio |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Nominell diameter hus | DN 20 |
| Dimension alla anslutningar | 1" (25) |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 30 °C |
| Bygglängd | 190 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Nej |
| Typ av mätarhus | Torr |
| Kommunikation | Ingen |
| Vattenmätarkonsol medlevereras | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 0,57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5143738 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Ringkolvmätare |
| Produktnamn | V200P |
| Dimension | G25 (DN20) |
| Storlek | L=190mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16/Q3=4 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för kallvatten |
| Utförande | utv. gänga, horisontell mont. |
|---|---|
| Färg | svart/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | plast |
| Standard | POM |
| Övrig info | Förberedd för M-bus/puls/radio |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Nominell diameter hus | DN 20 |
| Dimension alla anslutningar | 1" (25) |
| Anslutning | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Permanent flöde (Q3) | 4 m³/h |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 30 °C |
| Bygglängd | 190 mm |
| Lämplig för | Tappkallvatten |
| Horisontell montering | Ja |
| Vertikal montering | Nej |
| Typ av mätarhus | Torr |
| Kommunikation | Ingen |
| Vattenmätarkonsol medlevereras | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 103 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 0,57 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |