RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-21
RSK-nr enhet: ST
SITRANS PROBE LU240 är en 2-trådmatad ultraljudstransmitter för nivå, volym och flödesövervakning av vätskor. Kapsling/kabelgenomföring: Plast (PBT) 2xM20 Mätområde/Givarmaterial: 6m, PVDF Copolymer Processanslutning: R2" BSPT Utsignal/Kommunikation: 4-20 mA, HART Godkännande: Standard, cCSAus, CE, RCM, EAC
SITRANS PROBE LU240 är en 2-trådmatad ultraljudstransmitter för nivå, volym och flödesövervakning av vätskor. Kapsling/kabelgenomföring: Plast (PBT) 2xM20 Mätområde/Givarmaterial: 6m, PVDF Copolymer Processanslutning: R2" BSPT Utsignal/Kommunikation: 4-20 mA, HART Godkännande: Standard, cCSAus, CE, RCM, EAC
| RSK-nummer | 4419964 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7ML5110-1DE07-4AF3 |
| GTIN | - |
| Produkt | Nivåmätare |
| Produktnamn | Sitrans Probe LU240 |
| Dimension | R50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 0,5 bar temp -40°C till +85°C |
| Effekt/Eldata | 24VDC, utsignal 4-20mA |
| Funktion | vätska upp till 6m |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PVDF |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.siemens.com/global/en/products/automation/process-instrumentation/level-measurement/continuous.html |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7ML5110-1DE07-4AF3 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.siemens.com/global/en/products/automation/process-instrumentation/level-measurement/continuous.html |
|---|
| Utsignal | 4-20 mA |
|---|---|
| Mätmetod | Ultraljud |
| Matningsspänning | 24 V DC |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Material elektrodstav | Övrigt |
| Insticksensor längd | 58,4 mm |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Mätområde | 0 - 6 m |
| Relativ mätnoggrannhet | 0,15 % |
| Noggrannhet | 6 mm |
| Läsbar | Ja |
| Med display | Ja |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 85 °C |
| Kapslingsklass (IP) | IP67 |
| Explosionssäker | Nej |
| Extern elektronik krävs | Nej |
| Anslutningsstorlek | 2" (50) |
| Anslutning | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 1,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1202_4419964.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1202_4419964.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5619761.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_1202_4419964.pdf |
| RSK-nummer | 4419964 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7ML5110-1DE07-4AF3 |
| GTIN | - |
| Produkt | Nivåmätare |
| Produktnamn | Sitrans Probe LU240 |
| Dimension | R50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 0,5 bar temp -40°C till +85°C |
| Effekt/Eldata | 24VDC, utsignal 4-20mA |
| Funktion | vätska upp till 6m |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PVDF |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.siemens.com/global/en/products/automation/process-instrumentation/level-measurement/continuous.html |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 7ML5110-1DE07-4AF3 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.siemens.com/global/en/products/automation/process-instrumentation/level-measurement/continuous.html |
|---|
| Utsignal | 4-20 mA |
|---|---|
| Mätmetod | Ultraljud |
| Matningsspänning | 24 V DC |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Material elektrodstav | Övrigt |
| Insticksensor längd | 58,4 mm |
| Modell/Utförande | Övrigt |
| Mätområde | 0 - 6 m |
| Relativ mätnoggrannhet | 0,15 % |
| Noggrannhet | 6 mm |
| Läsbar | Ja |
| Med display | Ja |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 0,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -40 - 85 °C |
| Kapslingsklass (IP) | IP67 |
| Explosionssäker | Nej |
| Extern elektronik krävs | Nej |
| Anslutningsstorlek | 2" (50) |
| Anslutning | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 1,25 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1202_4419964.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1202_4419964.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_5619761.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_1202_4419964.pdf |