Inlagd: 2022-05-23
RSK-nr enhet: ST
Sensus kompletta energimätare PolluComF Qp0.6 110 G3/4 Split, enkelstrålig vinghjulsmätare, Qp=0.6 m3/tim. Mätare och elektronikdel separerade, 0,3m kabel. För montering i den kallare ledningen. Anslutning utvändig gänga G3/4" (G20). Invändig diameter på mätaren DN15. Bygglängd 110mm. Max temp 90℃, min temp 5℃, batteridriven. Tempgivare 5,2x45mm, 1,5m kabel.
Sensus kompletta energimätare PolluComF Qp0.6 110 G3/4 Split, enkelstrålig vinghjulsmätare, Qp=0.6 m3/tim. Mätare och elektronikdel separerade, 0,3m kabel. För montering i den kallare ledningen. Anslutning utvändig gänga G3/4" (G20). Invändig diameter på mätaren DN15. Bygglängd 110mm. Max temp 90℃, min temp 5℃, batteridriven. Tempgivare 5,2x45mm, 1,5m kabel.
| RSK-nummer | 5158003 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PEFA702A |
| GTIN | - |
| Produkt | Energimätare |
| Produktnamn | PolluComF Qp0.6 KS 110 Split |
| Dimension | G20 (DN15, G3/4") |
| Storlek | BL=110mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Qp=0.6, T=5-90 |
| Effekt/Eldata | batteri |
| Funktion | vinghjulsmätare |
| Utförande | enkelstrålig |
|---|---|
| Färg | mässing/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | PEFA702A |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Anslutning | Utvändig gänga |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
| Nominell tryckklass (EN 1333) | PN 16 |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 90 °C |
| Differentialtemperatur (EN 1434) | 3 - 100 K |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Sensortyp (temperatur) | PT500 |
| Primärt material | Mässing |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Nominellt flöde qp (EN 1434) | 0,6 m³/h |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Kommunikation | Integrerad |
| Inbyggnadslängd | 110 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 147 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 127 | ||
| Vikt (kg) | 0,82 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5158000.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5158000.pdf |
| RSK-nummer | 5158003 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | PEFA702A |
| GTIN | - |
| Produkt | Energimätare |
| Produktnamn | PolluComF Qp0.6 KS 110 Split |
| Dimension | G20 (DN15, G3/4") |
| Storlek | BL=110mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Qp=0.6, T=5-90 |
| Effekt/Eldata | batteri |
| Funktion | vinghjulsmätare |
| Utförande | enkelstrålig |
|---|---|
| Färg | mässing/vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | PEFA702A |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Anslutning | Utvändig gänga |
|---|---|
| Dimension (Nominell diameter) | 3/4" (20) |
| Nominell tryckklass (EN 1333) | PN 16 |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 90 °C |
| Differentialtemperatur (EN 1434) | 3 - 100 K |
| Omgivningstemperatur | 5 - 55 °C |
| Sensortyp (temperatur) | PT500 |
| Primärt material | Mässing |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Nominellt flöde qp (EN 1434) | 0,6 m³/h |
| Kapslingsklass (IP) | IP54 |
| Kommunikation | Integrerad |
| Inbyggnadslängd | 110 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 147 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 127 | ||
| Vikt (kg) | 0,82 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5158000.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5158000.pdf |