RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-07-03
RSK-nr enhet: ST
Via en webbsida görs alla inställningar såsom hantera mottagare, konfigurera ingångar etc. Utgångarna kan användas antingen som larmutgångar eller som generella utgångar som kan slås till/från via webbsidan. Det finns även en utgång för summalarm. Enheten skickar SMS vid larm. Med händelseloggen får man överskådlig historik med datum och klockslag på tidigare larm. Lättöverskådlig status-sida med möjlighet att namnge in- och utgångar för bättre översikt.
Via en webbsida görs alla inställningar såsom hantera mottagare, konfigurera ingångar etc. Utgångarna kan användas antingen som larmutgångar eller som generella utgångar som kan slås till/från via webbsidan. Det finns även en utgång för summalarm. Enheten skickar SMS vid larm. Med händelseloggen får man överskådlig historik med datum och klockslag på tidigare larm. Lättöverskådlig status-sida med möjlighet att namnge in- och utgångar för bättre översikt.
| RSK-nummer | 5158119 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1325 |
| GTIN | - |
| Produkt | 2G/4G-larmsändare |
| Produktnamn | SMS-Alarm 4G |
| Dimension | - |
| Storlek | 100x100mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 12V DC |
| Funktion | larmsändare |
| Utförande | enhet och batterieliminator |
|---|---|
| Färg | grå/transparent |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1325 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med strömförsörjning | Ja |
|---|---|
| Radioöverföringsmetod (GSM) | Ja |
| GSM generation | 4G (LTE) |
| Antal ingångar | 4 |
| Antal utgångar | 4 |
| Med hus/kapsling/stomme | Ja |
| Färg hus/kapsling/stomme | Grå |
| Höjd | 35 mm |
| Bredd | 100 mm |
| Djup | 100 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_80_5158119.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5158119 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1325 |
| GTIN | - |
| Produkt | 2G/4G-larmsändare |
| Produktnamn | SMS-Alarm 4G |
| Dimension | - |
| Storlek | 100x100mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 12V DC |
| Funktion | larmsändare |
| Utförande | enhet och batterieliminator |
|---|---|
| Färg | grå/transparent |
| Ytbehandling | - |
| Material | ABS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 10 Mätinstrument |
| Tillverkarens artikelnummer | 1325 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med strömförsörjning | Ja |
|---|---|
| Radioöverföringsmetod (GSM) | Ja |
| GSM generation | 4G (LTE) |
| Antal ingångar | 4 |
| Antal utgångar | 4 |
| Med hus/kapsling/stomme | Ja |
| Färg hus/kapsling/stomme | Grå |
| Höjd | 35 mm |
| Bredd | 100 mm |
| Djup | 100 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_80_5158119.pdf |
|---|---|